Biały Dom reaguje na zmianę rządu w Polsce. „Nasz ścisły sojusz będzie kontynuowany”

Released

Biały Dom wyraził przekonanie, że po zmianie rządu w Warszawie bardzo bliski sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi będzie kontynuowany. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby uchylił się od odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o ewentualną wizytę premiera Donalda Tuska w Białym Domu.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski poprosił Johna Kirby’ego o komentarz do zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska i wpływu tej zmiany na relacje polsko-amerykańskie.

John Kirby: silny sojusz i bliskie więzi USA z Polską będą kontynuowane

– Polska jest kluczowym sojusznikiem w NATO, mamy świetne relacje. Polska udzieliła ogromnego wsparcia Ukrainie i pomogła w naszych wysiłkach na rzecz wsparcia Ukrainy. Mamy wszelkie powody by się spodziewać, że bliskość tych relacji oraz silny sojusz i więzi z Polską będą kontynuowane – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa narodowego Białego Domu.

Zapytany przez Polskie Radio czy prezydent Biden zaprosi premiera Tuska do Białego Domu, John Kirby podpowiedział, że nie ma nic do powiedzenia na temat kalendarza prezydenta USA.

Biały Dom zwykle nie udziela informacji na temat wizyt zagranicznych przywódców, dopóki nie zostaną one oficjalnie ogłoszone.

Pierwsza rozmowa nowego szefa MSZ z sekretarzem stanu USA

Tymczasem nowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. O rozmowie poinformował amerykański Departament Stanu na swojej stronie internetowej oraz rzecznik prasowy departamentu Matthew Miller we wpisie na portalu X (d. Twitter).

Antony Blinken podkreślił silne zaangażowanie w partnerstwo polsko-amerykańskie, którego podstawą są wspólne elementy historii oraz podzielane wartości. Amerykański sekretarz stanu wyraził uznanie dla polskiej pomocy dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Zapewnił też o kontynuowaniu dwustronnej współpracy w zakresie obrony oraz zaangażowanie w Sojusz NATO.

Z kolei we wpisie na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych na portalu X napisano, że Antony Blinken pogratulował Radosławowi Sikorskiemu ponownego objęcia stanowiska i wyraził nadzieję na szybkie spotkanie w Waszyngtonie. „Szef MSZ mówił o konieczności zachowania jedności zachodu wobec agresywnych działań Rosji” – czytamy na portalu X.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com