Wołodymyr Zełenski zaprosił Donalda Tuska w Ukrainę

Wołodymyr Zełenski/JIM LO SCALZO /PAP/EPA

Prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej pogratulował Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska premiera i zaprosił go do złożenia wizyty w Ukrainie.

Zełenski poinformował o tym w nocy ze środy na czwartek na swoim profilu w jednym z komunikatorów.

Przekazał, że rozmowa odbyła się podczas jego pobytu w Oslo.

Zełenski: Pogratulowałem mojemu przyjacielowi

„Pogratulowałem mojemu przyjacielowi nominacji na stanowisko szefa rządu i rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach dwustronnych. W przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej rozmawialiśmy o decyzjach, które mają tam zapaść, a które przyczynią się do jedności całej wspólnoty europejskiej” – napisał prezydent Ukrainy.

„Usłyszałem słowa szczerego wsparcia. Jesteśmy jeszcze silniejsi, gdy jesteśmy razem (…). Jestem przekonany, że z nowym polskim rządem przyspieszymy rozwiązanie wszystkich kwestii naszych stosunków na wzajemnie korzystnych zasadach” – dodał.

Zełenski poinformował też, że omówił z Tuskiem harmonogram dalszych kontaktów. „Zaprosiłem Donalda Tuska do złożenia wizyty na Ukrainie przy najbliższej okazji” – przekazał ukraiński przywódca. 

Tusk w expose o UkrainieWe wtorkowym expose w Sejmie Donald Tusk podkreślił, że w takich wystąpieniach jak to, należy mówić głośno o Ukrainie. Będziemy – i liczę tutaj na współpracę wszystkich sił politycznych – głośno i zdecydowanie domagać się pełnej mobilizacji wolnego świata, świata zachodu na rzecz pomocy Ukrainie w tej wojnie – mówił. Tusk zaznaczył, że nie ma dla takiego myślenia żadnej alternatywy.Ambasador Ukrainy: Te słowa napawają optymizmemAmbasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, komentując expose Tuska, mówił, że jest „bardzo wdzięczny za słowa wsparcia dla Ukrainy”.To było bardzo stanowcze, bardzo otwarte, bardzo konstruktywne. To, że Polska nadal jest solidarna z Ukrainą walczącą z rosyjską agresją, to, że świat musi też zrozumieć Ukrainę, za co walczymy tak naprawdę, bo walczymy nie tylko za siebie, ale o wartości, na których jest zbudowana cała Unia Europejska – powiedział Zwarycz.To były bardzo ważne słowa, które napawają nas wielkim optymizmem, że Polska i Ukraina nadal, ramię w ramię, będą razem w tym wolnym świecie. I razem zwyciężymy, razem będziemy dalej budować naszą Wspólnotę, naszą Europę, bo Ukraina też jest nieodłączną częścią Europy. Więc chcemy tak samo, jak i Polska, odzyskać swoje, należne nam miejsce, w UE, w Europie. I ku temu idziemy. Wierzymy w to, że Polska na tej drodze będzie Ukrainę cały czas wspierać – podkreślił ambasador.

Źródło: RMF24/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com