Biden: Nowe sankcje za wywóz dzieci do Rosji

fot. The White House - P20230609AS-1259, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133753473

Prezydent USA Joe Biden ogłosił wprowadzenie nowych sankcji przeciwko ludziom odpowiedzialnym za przymusowy wywóz ukraińskich dzieci do Rosji. Potwierdził też „niezachwiane i trwałe” zobowiązanie do wspierania Ukrainy.

„Te dzieci zostały ukradzione swoim rodzicom i trzymane są z dala od swoich rodzin. To haniebne. I dziś ogłaszamy nowe sankcje, by pociągać do odpowiedzialności winnych tych przymusowych transferów i deportacji oraz żądamy, by ukraińskie dzieci zostały zwrócone swoim rodzinom

– napisał Biden w oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Jak dotąd administracja USA nie podała szczegółów restrykcji. Już w ubiegłym roku na listę sankcyjną została wpisana rosyjska komisarz ds. praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, prowadząca program wywózek dzieci i oskarżona przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w tej sprawie.

Biden podkreślił, że zaangażowanie USA na rzecz pomocy Ukrainie w obronie przed agresją jest „niezachwiane i trwałe”, wskazując jako dowód deklarację G7 i 25 innych państw ze szczytu NATO w Wilnie o długoterminowych zobowiązaniach na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.

„Mam szczerą nadzieję, że za rok Ukraińcy będą mogli świętować swój Dzień Niepodległości w pokoju i bezpieczeństwie, wiedząc jak ich niezwykła odwaga zainspirowała świat”

– oświadczył Biden.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com