Śmierć Jewgienija Prigożyna. Były szef ukraińskiego MSW wskazuje, co to oznacza dla jego kraju

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Co wiadomość o egzekucji Prigożyna i Utkina oznacza dla Ukrainy? Przede wszystkim to, że Rosja stanie się słabsza – twierdzi Anton Heraszczenko. Były szef ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazuje, co rosyjskie siły straciły w związku ze śmiercią szefa Grupy Wagnera oraz jaki los może czekać resztę najemników.

W środę doszło do katastrofy samolotu, na pokładzie którego znajdował się szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oraz jego „prawa ręka” Dmitrij Utkin, pseudonim „Wagner”. Komentujący są niemal pewni, że była to zemsta Władimira Putina za pucz najemników równo dwa miesiące temu. Choć część brytyjskich analityków wojskowych wskazuje, że zdarzenie nie wpłynie znacząco na wojnę na Ukrainie, innego zdania jest Heraszczenko.

„Stracili swoje znaczenie”

Były szef ukraińskiego MSW wskazał, że Rosja wyeliminowała „zdradzieckiego, zdeterminowanego i inteligentnego wroga Ukrainy”. Jego zdaniem Prizgożyn był zdolny do „niestandardowego podejścia i rozwiązań w złożonych scenariuszach – coś do czego nie są zdolni, ani Putin, ani Szojgu […]„.

Co więcej, zdaniem Heraszczenki, „Wagnerowcy” stracili swoje znaczenie. – PKW „Wagner” jako jednostka bojowa już nie istnieje, gdyż trzymała się żelaznej woli i krwawych tradycji Prigożyna i Utkina – przekonuje.

Destabilizacja Rosji

– Reszta „Wagnerowców” będzie prześladowana i będzie szukać zbawienia poprzez werbowanie do służb dyktatorskich reżimów Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, strzegących krwawego wydobycia diamentów i produkcji narkotyków w dżungli. Oczywiście zostanie im zaproponowane zawarcie kontraktu z Szojgu i walka na Ukrainie, ale myślę, że niewielu się na to zgodzi, ponieważ niewielu będzie chciało oddać życie za drania, który wyeliminował ich uwielbianych przywódców – twierdzi Heraszczenko.

Jak dodał, cała sprawa może wpłynąć na sytuację wewnątrz Rosji, co wyjdzie na korzyść Ukrainie. – Dziesiątki tysięcy rodzin zniszczonych i rannych „Wagnerowców”, które wcześniej otrzymywały zasiłki za pośrednictwem struktur Prigożyna teraz nie otrzymają nic. To jeszcze bardziej zwiększy napięcie społeczne – napisał na kanale Telegram Anton Heraszczenko.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com