Bruksela szykuje „europejski plan” na sytuacje nadzwyczajne. Von der Leyen o szczegółach

Twitter.com/Ursula von der Leyen

– Razem pomożemy odbudować Ukrainę. Odbudujemy Europę i ruszymy do przodu z Europejskim Zielonym Ładem – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r. Z drugiej strony dodała, że „Komisja pracuje nad europejskim planem na wypadek sytuacji nadzwyczajnej”. – Plan ten i niezbędne instrumenty przedstawimy do połowy lipca – dodała.

Razem pomożemy odbudować Ukrainę – zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r.

– Liczę na przewodnictwo Czech w Radzie UE. Razem pomożemy odbudować Ukrainę. Odbudujemy Europę i ruszymy do przodu z Europejskim Zielonym Ładem. I ponownie zastanowimy się, jak tworzyć wzrost na tle zmienionego otoczenia politycznego i gospodarczego – oznajmiła von der Leyen.

Szefa Komisji Europejskiej przyznała, że „musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję”

– Obecnie w sumie 12 państw członkowskich jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu. To oczywiste: Putin nadal używa energii jako broni

 – oświadczyła szefowa KE.

– Dlatego Komisja pracuje nad europejskim planem na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. Plan ten i niezbędne instrumenty przedstawimy do połowy lipca. Państwa członkowskie mają już swoje krajowe plany awaryjne. To dobrze, ale potrzebujemy europejskiej koordynacji i wspólnego działania. Musimy upewnić się, że w razie pełnego zakłócenia gaz popłynie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Musimy zapewnić solidarność europejską. Musimy chronić jednolity rynek oraz łańcuchy dostaw przemysłu – oznajmiła von der Leyen.

Priorytety czeskiej prezydencji

Jak powiedział czeski premier, Petr Fiala, atak Rosji na Ukrainę przekreślił większość planów, które Praga przygotowała na nadchodzące półrocze, i zmusił czeski rząd do ich rewizji.

– Tuż za granicami UE toczy się wojna, klasyczny konflikt konwencjonalny, o którym wielu z nas w Europie myślało, że należy do przeszłości. Rosja, oprócz wojny konwencjonalnej, prowadzi także wojnę hybrydową. Celowo tworzy falę uchodźców, wykorzystuje zasoby energetyczne jako broń i tworzy kryzys żywnościowy poprzez ukierunkowane ataki na infrastrukturę. (…) Głównym zadaniem naszej prezydencji będzie znalezienie silnego konsensusu w sprawie środków, które w jak największym stopniu złagodzą negatywne skutki obecnego kryzysu dla naszych obywateli. Inflacja, niedobory energii czy kryzys żywnościowy to zagrożenia, którym najlepiej stawić czoło wspólnie – oświadczył.

Wśród priorytetów czeskiej prezydencji wymienił: zarządzanie kryzysem uchodźczym i odbudowę Ukrainy, bezpieczeństwo energetyczne, wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, strategiczną odporność gospodarki europejskiej, w tym w kwestii polityki żywnościowej, oraz wspieranie demokracji.

– Czeka nas trudny czas, nie tylko ze względu na kryzys spowodowany agresją rosyjską na Ukrainę. Walczymy z inflacją, rosną ceny energii, w niektórych państwach członkowskich rośnie bezrobocie. Nie możemy zapominać też o tych obywatelach, na których będzie to miało poważny wpływ społeczny. Musimy pamiętać o biednych. Prezydencja czeska jest gotowa do aktywności w tym obszarze

 – podkreślił.

Fiala podkreślił, że największym sukcesem prezydencji francuskiej w pierwszym półroczu 2022 r. było wspólne działanie w odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy.

 Udało się przyjąć sześć pakietów sankcji, choć nie było to łatwe. (…) Byliśmy jednak przekonani, że należy przeciwstawić się Rosji i pomóc naszemu sojusznikowi, Ukrainie. Zrobiliśmy to. Razem przyznaliśmy status kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Dało im to nadzieję i wiarę w przyszłość oraz wiarę w przystąpienie do demokratycznej Europy – powiedział.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com