Bruksela zdecydowała. Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do UE. „Historyczny moment”

Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli zatwierdzając rekomendację Komisji w tej sprawie.

„Ze szczerym zadowoleniem przyjmuję decyzję przywódców UE o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata. To wyjątkowy i historyczny moment w relacji między Ukrainą a UE” – napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

– Polska była głównym ambasadorem przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed szczytem na którym miała zapaść decyzja w tej sprawie. Przypomniał, że w kiedy w marcu w Wersalu dyskutowano na ten temat, to niewiele krajów było przekonanych. – Od tego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne – podkreślił premier.

Unijny szczyt zajmuje się również kwestiami związanymi bezpośrednio z rosyjską agresją na Ukrainę. – Oczekujemy, że Rada Europejska przedstawi dalsze decyzje, które składają się na unijną odpowiedź na tę wojnę – powiedział Konrad Szymański. Dodał, że w mocy pozostają przesłanki do utrzymania i rozwijania polityki sankcyjnej wobec Rosji oraz uniemożliwienie obchodzenia sankcji. Warszawa apeluje też, by Wspólnota wsparła polsko-ukraińską współpracę na rzecz zwiększenia możliwości eksportu żywności z terytorium naszego wschodniego sąsiada.

Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej?

Przypomnijmy, że niedługo po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji – 28 lutego – prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo w UE. Apelował również o uruchomienie specjalnej procedury, która w trybie natychmiastowym pozwoliłaby Ukrainie wstąpić do Wspólnoty. Ukraiński przywódca wielokrotnie podkreślał, że „żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę, całą Europę i demokrację”.

Nadanie statusu kandydata oznacza, że Ukraina może rozpocząć negocjacje o członkostwo w Unii Europejskiej, co zawsze jest procesem trudnym, skomplikowanym i długim. W przypadku Polski trwał on sześć lat. Zainaugurowano go w roku 1998, Polska jako datę integracji wskazała ostatni dzień grudnia 2002 roku, ostatecznie jednak członkiem wspólnoty stała się 1 maja 2004 roku.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com