Były premier Wlk. Brytanii ministrem spraw zagranicznych

pexels.com

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który od ponad siedmiu lat nie zajmował się czynnie polityką, został w poniedziałek nowym ministrem spraw zagranicznych. Zastąpił w tej roli Jamesa Cleverly’ego, który z kolei objął resort spraw wewnętrznych w miejsce zwolnionej Suelli Braverman.

Cameron został premierem w maju 2010 roku po poprowadzeniu Partii Konserwatywnej – po 13 latach w opozycji – do wygranej w wyborach do Izby Gmin. Ustąpił ze stanowiska w lipcu 2016 roku, niespełna trzy tygodnie po referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a we wrześniu 2016 roku zrezygnował także z mandatu poselskiego.

Powołanie Camerona na stanowisko szefa dyplomacji jest z kilku powodów ogromną sensacją. Po pierwsze niezwykle rzadko zdarza się, by były premier obejmował później niższe rangą stanowisko, po drugie – od siedmiu lat nie udziela się czynnie w polityce i nie jest posłem, po trzecie – bo opowiadał się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, podczas gdy premier Rishi Sunak za wystąpieniem.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com