Córka Putina dalej publikuje w zachodnich czasopismach – mimo sankcji

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133075380

Córka Władimira Putina Maria Woroncowa, która została objęta zachodnimi sankcjami po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w dalszym ciągu publikuje w czasopismach naukowych wydawanych na terenie Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych – poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.

Woroncowa, z wykształcenia endokrynolog dziecięcy, posiada tytuł naukowy kandydata (doktora) nauk medycznych. W latach 2022-2023 wydawnictwa The Endocrine Society i MDPI Publishing zamieściły cztery artykuły jej autorstwa, z czego trzy ukazały się już po wybuchu wojny Rosji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku. Córka Putina opublikowała te teksty wspólnie z naukowcami z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU), gdzie pełni funkcję prodziekana jednego z wydziałów – zauważyły we wtorek opozycyjne media.

Zamieszczanie artykułów autorstwa Woroncowej może negatywnie wpłynąć na wizerunek wydawnictw publikujących takie teksty – podkreślił w rozmowie z Możem Objasnit’ redaktor jednego z czasopism naukowych, pragnący zachować anonimowość.

Obie córki Putina pochodzą z jego małżeństwa z Ludmiłą, z którą rozwiódł się kilka lat temu. Młodsza z córek, Katierina Tichonowa, jest naukowcem na MGU, szefową firmy Innopraktika oraz byłą tancerką akrobatyczną. Po inwazji Rosji na Ukrainę Woroncowa i Tichonowa zostały objęte sankcjami USA, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśniali w kwietniu 2022 roku przedstawiciele administracji prezydenta USA Joe Bidena, ograniczenia wobec córek Putina wprowadzono ze względu na prawdopodobne ukrywanie przez Woroncową i Tichonową aktywów należących do ich ojca.

W 2019 roku Woroncowa zaangażowała się w działalność spółki NOMEKO, funkcjonującej w branży medycznej. Firma, która wcześniej była nierentowna, odnotowała w ubiegłym roku przychód w wysokości ponad 850 mln rubli (ponad 36 mln zł) – przypomniał Możem Objasnit’.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com