„Czas, aby użyć całego sprzętu od NATO”. Doradca prezydenta Ukrainy potwierdza przełamanie linii obrony Rosji

Fot. LIBKOS / AP Photo

Doradca prezydenta Ukrainy skomentował ostatnie doniesienia o przełamaniu przez Ukraińców rosyjskiej linii obrony w regionie Zaporoża. – Ta informacja jest już jawna. Przechodzimy przez linie obrony Rosji. (…) Mam nadzieję, że uda nam się odnieść sukces i zwiększyć tempo postępu – mówił w wywiadzie dla BBC Ołeksandr Rodniański.

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Rodniański na antenie programu BBC Radio 4 skomentował doniesienia o przełamaniu pierwszej linii obrony rosyjskiego wojska w regionie Zaporoża w południowej części Ukrainy.

Doradca Zełenskiego: Przechodzimy przez rosyjskie linie obrony

– Ta informacja jest już jawna. Przechodzimy przez linie obrony Rosji. (…) Jak mówią nasi generałowie, druga i trzecia linia obrony nie są tak dobrze chronione, są mniej szczelne i nie będą tak trudne do pokonania – powiedział Rodniański, którego wypowiedź cytuje BBC Russia.

Zdaniem eksperta, obecnie jest czas na wykorzystanie całego nowoczesnego sprzętu NATO, aby „uzyskać dość pewną przewagę i przyspieszyć postępy”. – Strona rosyjska nigdy nie powinna być niedoceniana, mieli czas na przygotowanie, dokładnie wiedzieli, co będzie dalej. Widzieli dostawy broni i szkolenia, które przeszliśmy i mieli czas, aby się do tego dostosować. Jednocześnie mam nadzieję, że uda nam się odnieść sukces i zwiększyć tempo postępu – mówił Rodniański.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie potwierdziło tej informacji. Jak zauważa BBC, w ich codziennych raportach pojawiają się jedynie doniesienia o odparciu ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku zaporoskim.

O przełamaniu rosyjskiej linii obrony mówił w wywiadzie dla „Guardiana” gen. Ołeksandr Tarnawski, który zarządza południową kontrofensywą. – Po tygodniach żmudnego usuwania min siły ukraińskie zdecydowanie przełamały pierwszą linię obronną Rosji w pobliżu Zaporoża i spodziewają się szybszych zysków w miarę naciskania na słabszą drugą linię – zapewnił ukraiński dowódca.

Wojna w Ukrainie. Bezskuteczne natarcia armii rosyjskiej

Siły rosyjskie prowadziły w ciągu ostatniej doby bezskuteczne ataki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i marjinskim. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii, według którego wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim. W ciągu ostatniej doby doszło do 30 starć zbrojnych.

Według komunikatu Sztabu Generalnego Ukrainy, lotnictwo dokonało 10 ataków na rejony ześrodkowania rosyjskich sił i sprzętu oraz trzy ataki na kompleksy artylerii przeciwlotniczej. Pododdziały wojsk rakietowych i artylerii ostrzelały sześć rejonów ześrodkowania sił rosyjskich, 12 stanowisk artylerii, dwa składy amunicji, dwa punkty dowodzenia i stanowisko obrony przeciwlotniczej.

Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu ostatniej doby dwa ataki rakietowe i 49 nalotów. Dokonały też 66 ostrzałów rakietami niekierowanymi na pozycje ukraińskich wojsk i miejscowości. Są zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Rosjanie zaatakowali też dronami infrastrukturę portową w obwodzie odeskim.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com