Kim jest nowy minister obrony Ukrainy? Rustem Umerow negocjował z Rosją. „Potrafi się łatwo dogadać”

Wołodymyr Zełenski zdecydował, że Rustem Umerow, dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego, zostanie ministrem obrony Ukrainy. Przed rozpoczęciem kariery politycznej Umerow był biznesmenem, doradzał również przywódcy Tatarów krymskich. W trakcie wojny z Rosją nowy szef resortu obrony uczestniczył w negocjacjach dotyczących porozumienia zbożowego oraz powrotu żołnierzy pułku Azow do Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski odwołał ze stanowiska ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i zdecydował, że jego następcą będzie Rustem Umerow, o czym pisaliśmy. Choć Umerow ma wykształcenie ekonomiczne i doświadczenie pracy w biznesie, w ostatnim czasie był on zaangażowany w działalność związaną z kluczowymi obszarami polityki zagranicznej, w tym negocjacje z Rosją. Ukraińscy dziennikarze rozmawiali z osobami znającymi kulisy działań Umerowa, którzy wyjaśnili, dlaczego Zełenski postanowił powołać szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy na stanowiska ministra obrony.

Rustem Umerow „odegrał kluczową rolę w powrocie żołnierzy pułku Azow do Ukrainy” i rozmowach z Erdoganem

Jak możemy przeczytać na portalu hromadske.ua, w 2004 roku Rustem Umerow rozpoczął karierę w jednym z przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze. W 2013 roku założył własną firmę inwestycyjną, zajmował się również działalnością charytatywną. Umerow był także doradcą Mustafy Dżemilewa, przywódcy Tatarów krymskich, czyli grupy etnicznej, do której należy nowy minister obrony Ukrainy.

W 2019 roku Rustem Umerow został członkiem ukraińskiego parlamentu, a trzy lata później objął stanowisko szefa Funduszu Mienia Państwowego. Dziennikarze ukraińskiej edycji magazynu „Forbes” zauważyli, że po inwazji Rosji na Ukrainę Umerow uczestniczył w ważnych rozmowach na szczeblu międzynarodowym. Nowy szef resortu obrony brał udział w negocjacjach dotyczących porozumienia zbożowego i wymiany jeńców z Rosją. Osoba związana z komisją obrony w parlamencie Ukrainy stwierdziła, że Umerow „odegrał kluczową rolę w powrocie żołnierzy pułku Azow do Ukrainy i zaangażowaniu w ten proces prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana”.

Dlaczego Zełenski wybrał Umerowa? „Nienaganna reputacja, koneksje międzynarodowe i zdolności menedżerskie”

Rozmówcy „Forbesa” podkreślali, że Rustem Umerow utrzymywał stałe kontakty m.in. z biznesmenami i przedstawicielami Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Podkreślono jednocześnie, że Umerow jest także „szanowany w krajach arabskich” i „z każdym potrafi się łatwo dogadać”.

Politycy, z którymi rozmawiał „Forbes”, zauważyli też, że Rustem Umerow posiada cechy, na które Wołodymyr Zełenski zwracał uwagę, podejmując decyzję o wyborze nowego ministra obrony. – Próbowali znaleźć osobę o nienagannej reputacji, koneksjach międzynarodowych i dobrych zdolnościach menedżerskich. Umerow spełnia te wymogi. Jest skutecznym menedżerem, gotowym wziąć na siebie odpowiedzialność – powiedzieli rozmówcy „Forbesa”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com