Dlaczego Rosja jest państwem terrorystycznym?

Władimir Putin / autor: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK Dostawca: PAP/EPA.

Rosja używa taktyki terroru jako instrumentu do prowadzenia wojny. Asymetryczna słabość rosyjskiej armii, niezdolnej do skutecznego rozwiązywania nawet miernych zadań na froncie, doprowadziła do tego, że Putin terroryzuje Ukrainę i cały świat terrorem militarnym i nuklearnym. Bezprecedensowe zbrodnie rosyjskiej armii na Ukrainie dają wszystkie warunki wstępne do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Putin nie jest w stanie wojny z Siłami Zbrojnymi Ukrainy: dąży do fizycznego zniszczenia lub wydalenia obywateli Ukrainy, niezależnie od ich narodowości.

Największym zagrożeniem terrorystycznym wywodzącym się z Rosji są ciągłe ostrzały wojsk rosyjskich Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie. Ataki te nie ustały nawet pomimo wizyty misji MAEA, która odwiedziła to miejsce 31 sierpnia. Rosja obciąża winą Ukrainę za ostrzały, stosując szantaż nuklearny wobec Zachodu, ponieważ w taki sposób próbuje zmusić go do wywarcia nacisku na Ukrainę w celu rozpoczęcia negocjacji z Kremlem, których Putin rozpaczliwie potrzebuje. W ten sposób Rosja grozi całej Europie katastrofą radiacyjną: w przypadku eksplozji w elektrowni ponad pół miliarda ludzi znajdzie się w strefie skażenia radiacyjnego. 

Rosja przeprowadziła serię ataków terrorystycznych na Ukrainie, w których zginęły setki osób, w tym kobiety i dzieci. Można stwierdzić, że od początku lata, na tle taktycznej klęski armii rosyjskiej i niemożności dokonania poważnego natarcia na froncie, Kreml stosuje głównie terrorystyczne metody prowadzenia wojny. Poniżej podana jest niepełna lista najkrwawszych zbrodni rosyjskich okupantów:

29 lipca zaatakowano kolonię w Jeleniwce (obwód doniecki), gdzie przetrzymywano ukraińskich jeńców wojennych, w wyniku czego zginęło 53 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych. Zbrodnia ta została popełniona w celu zdyskredytowania ukraińskiego wojska, które rzekomo zabija własny naród. Ale nawet pobieżny przegląd miejsca zagrożenia sugeruje, że barak z jeńcami wojennymi został wysadzony od środka. 

14 lipca wymierzono atak rakietowy na centrum Winnicy, w wyniku którego zginęły 22 osoby, a 120 zostało rannych. Pocisk spadł wyłącznie na obiekty cywilne: szpital, biura, sklepy.

27 czerwca centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku zostało zniszczone, zabito 20 osób i skaleczono 59. W momencie ataku rakietowego w centrum handlowym znajdowały się setki osób. To uderzenie było celowe: celem było  zastraszenie i zdemoralizowanie Ukraińców, przebywających w centrum handlowym. 

Podczas trwającego kilka miesięcy szturmu Mariupola, Rosja stosowała bomby fosforowe i ukrywała się w dzielnicach mieszkalnych, aby uniknąć ataków odwetowych ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy. Co najmniej 25 000 cywilów zginęło podczas walk miejskich. Ludzie byli pochowani w parkach, na placach i nieużytkach. Mariupol stał się symbolem ukraińskiej tragedii i odważnego oporu wobec rosyjskich okupantów. 

31 marca wojska rosyjskie wycofały się z obwodu kijowskiego. Po przybyciu ukraińskiego wojska przed oczami powstał straszny obraz: w mieście Bucza rosyjskie wojsko dokonało ludobójstwa na ludności cywilnej według kryteriów narodowych, czyli ludzie byli torturowani, rozstrzeliwani, paleni żywcem, kobiety były gwałcone. Spontaniczne pochówki w pobliżu miasta nadal są znajdywane, przybliżona liczba ofiar rosyjskich zabójców wynosi około 1300 osób. 

16 marca rosyjskie samoloty uderzyły w Teatr Dramatyczny Mariupola, gdzie cywile ukrywali się przed rosyjskim ostrzałem. W wyniku nalotu zginęło 600 osób. Rosyjska propaganda początkowo całkowicie zaprzeczyła tej zbrodni, a następnie zwyczajowo oskarżyła o to Ukrainę. 

 To niewielka część udowodnionych ataków militarnych Kremla. Na terytoriach okupowanych sytuacja może być jeszcze gorsza. Ludzie są przymusowo wywożeni do Federacji Rosyjskiej: łącznie od początku wojny ponad 2 miliony Ukraińców zostało już zabranych, wyjazd na Ukrainę jest bardzo utrudniony, czasem niemożliwy. Rosja ostrzeliwuje ukraińskie elewatory zbożowe, bazy żywnościowe, infrastrukturę cywilną, fabryki i zakłady. Putin prowadzi wojnę nie z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, lecz z obywatelami Ukrainy, niezależnie od ich narodowości. Na tym polega największa tragedia tej wojny: armia rosyjska nie jest w stanie pokonać Sił Zbrojnych Ukrainy, wojna nabrała charakteru pozycyjnego, wyczerpując zasoby wojskowe i ludzkie Rosji. W tej sytuacji Putin postanowił zniszczyć Ukraińców w sposób terrorystyczny. Właśnie dlatego konieczne jest uznanie Rosji za państwo terrorystyczne, które się nie stroni od najbardziej odrażających i zbrodniczych metod prowadzenia wojny. Oficjalne uznanie tego statusu na poziomie Senatu USA zaostrzy międzynarodową izolację Federacji Rosyjskiej, zdyskredytuje Putina jako największego zbrodniarza wojennego 21 wieku i stworzy warunki wstępne do wprowadzenia nowych sankcji sektorowych przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com