Dochodzenia bez nadzoru sądowego? USA krytykują węgierską ustawę o suwerenności narodowej

Getty Images

Stany Zjednoczone krytykują węgierską ustawę o suwerenności narodowej. Zdaniem Departamentu Stanu USA dokument, powołujący do życia organ do badania ryzyka zagranicznej ingerencji politycznej, daje rządowi narzędzia do „zastraszania osób o poglądach niepodzielanych przez partię rządzącą”.

W ubiegłym tygodniu węgierski parlament przyjął ustawę o ochronie suwerenności narodowej. W jej ramach ustanowiono organ mogący karać członków partii politycznych finansowanych ze środków zagranicznych.

Departament Stanu USA ostrzega, że nowy organ w węgierskim rządzie może zostać wykorzystany do poddawania obywateli, firm i organizacji dochodzeniom bez nadzoru sądowego.

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wezwał w ubiegłym miesiącu Węgry do niewprowadzania przepisów, argumentując, że nowy organ daje władzy szerokie uprawnienia śledcze przy niewielkim nadzorze demokratycznym nad jego działaniami.

Węgry. Odpowiedź Orbana

Premier Viktor Orban, rządzący na Węgrzech od 2010 roku, zaprzeczył oskarżeniom o podważanie demokracji. Powiedział, że suwerenność jego kraju jest zagrożona.

Dodał, że sytuacja, w której władza polityczna znajduje się w rękach osób lub organizacji zależnych od zagranicznej władzy, niesie za sobą zwiększone ryzyko dla bezpieczeństwa.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com