Donald Tusk reaguje na słowa Trumpa. Zwrócił się do Dudy: Może to jest właściwy temat?

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

„Może to jest właściwy temat na Radę Gabinetową, Panie Prezydencie?” – pyta Donald Tusk, który zareagował na wypowiedź byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Były prezydent USA ujawnił, że groził europejskim sojusznikom, że w razie zaległości w wydatkach wojskowych nie tylko nie stanie w ich obronie, ale nawet zachęci Rosję do ataku.

Podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej Donald Trump opowiedział o rozmowie, jaką odbył z przywódcą jednego z krajów europejskich. „Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał, czy jak nie zapłacą, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to ich obronię. Odpowiedziałem mu: nie zapłacicie swoich zaległości, to nie będę was bronił. W rzeczywistości zachęcałbym ich [Rosję], żeby zrobili z wami, co zechcą. Musicie zapłacić swoje rachunki” – mówił Donald Trump, nie ujawniając, o jaki kraj chodzi.

Tusk reaguje na słowa Trumpa. Zwrócił się do Dudy. Pisze o Radzie Gabinetowej

Do tych słów nawiązał w niedzielę szef rządu Donald Tusk, przypominając słowa Dudy z przeszłości. „Prezydent Duda: 'Prezydent Trump dotrzymuje danego słowa’. Prezydent Trump: 'Będę zachęcał Rosję do atakowania państw NATO’. Może to jest właściwy temat na Radę Gabinetową, Panie Prezydencie?” – zapytał szef polskiego rządu, zwracając się do Andrzeja Dudy.

Prezydent zapowiedział spotkanie Rady Gabinetowej na 13 lutego na godzinę 13:00. – Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i przedyskutować, jak rząd postrzega inwestycje w naszym kraju, m.in. takie jak CPK, elektrownia atomowa, jakie działania zostały podjęte i czego możemy się spodziewać w przyszłości – mówił Andrzej Duda. – Liczę na merytoryczną dyskusję – podkreślił.

Biały Dom o słowach Trumpa: „Bulwersujące”. „NATO” jest największe w historii”

Biały Dom określił słowa Donalda Trumpa mianem bulwersujących. „Dzięki przywództwu prezydenta Bidena NATO jest obecnie największe i najbardziej znaczące w historii” – napisał w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Andrew Bates. „Zachęcanie do inwazji na naszych najbliższych sojuszników przez mordercze reżimy jest bulwersujące i nieodpowiedzialne” – dodał urzędnik. Bates ocenił, że stanowisko Donalda Trumpa zagraża amerykańskiemu bezpieczeństwu narodowemu, globalnej stabilności i gospodarce USA.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com