Dyplomatyczna wymiana ciosów między Chorwacją a Serbią. „Brutalna interwencja w wewnętrzne sprawy”

Fot. REUTERS/Djordje Kojadinovic

Doszło do spięcia między prezydentem Serbii Aleksandarem Vucićem a ministrem spraw zagranicznych Chorwacji Gordanem Grlićem Radmanem. – Minister kłamie i obraża naród serbski – stwierdził serbski lider.

Jak relacjonuje Politico, szef chorwackiego MSZ Gordan Grlić-Radman powiedział w sobotę na antenie telewizji N1, że „przywódca Serbii musi zdecydować, po której jest stronie” oraz że jest „satelitą Rosji”. Jak stwierdził, „niemożliwe i niewygodne jest siedzenie na dwóch krzesłach jednocześnie”. 

Spięcie na linii Serbia-Chorwacja. „Minister kłamie”

– Aleksandar Vucić jest marionetką i satelitą Rosji. Wpływy tego kraju, które podważają stabilność na Bałkanach, nie będą dozwolone – oświadczył Grlić-Radman.

W odpowiedzi rząd w Belgradzie oskarżył Zagrzeb o atakowanie Serbów i podsycanie nienawiści do narodu. Politico opisuje, że Serbowie protestowali w niedzielę 25 lutego przed chorwacką ambasadą w Belgradzie po słowach chorwackiego polityka.

Vucić odniósł się do słów chorwackiego polityka. Jak mówił, „nie tylko brutalnie ingeruje w wewnętrzne sprawy Serbii, ale jak zwykle kłamie i obraża naród serbski oraz grozi obywatelom Serbii”. – Nigdy nie byłem niczyim sługą, czego nie można powiedzieć o Grlić-Radmanie – dodał. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Serbii nazwało komentarze szefa chorwackiego szefa MSZ „niedopuszczalnymi”.

Chorwacja twierdzi, że minister „stwierdził fakt”

„Uwagi chorwackiego ministra stanowią kontynuację budowania atmosfery nienawiści wobec Republiki Serbskiej i narodu serbskiego oraz naruszają wspólną politykę promowania pokoju i stabilności w regionie” – przekazało serbskie ministerstwo.

W odpowiedzi chorwacki resort przekazał, że Gordan Grlić-Radman „stwierdził fakt braku dostosowania się Serbii do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej w zakresie rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Serbia, nie przyjęła zachodnich sankcji nakładanych na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. Mimo to ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. Jednocześnie Serbia pozwala rosyjskim mediom propagandowym, takim jak RT i Sputnik, na rozpowszechnianie swojej narracji na Bałkanach. Unijni urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że Serbia musi dostosować swoją politykę, jeśli naprawdę chce  dołączyć do Unii.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Dyplomatyczna wymiana ciosów między Chorwacją a Serbią. „Brutalna interwencja w wewnętrzne sprawy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com