„Dziś umarł Aleksiej Nawalny”. Za ten napis rosyjskie służby zatrzymały młodą kobietę

ovdinfolive - Twitter.com

Dzisiaj w wielu miastach Rosji starano się upamiętnić Aleksieja Nawalnego i wyrazić sprzeciw wobec polityki reżimu Władimira Putina. W związku z wieczornymi manifestacjami, w całej Rosji zatrzymano około 40 osób. Wśród nich znalazła się kobieta, która wyszła na ulicę z plakatem „Dziś umarł Aleksiej Nawalny”.

W Rosji w wielu miastach zaczęto składać kwiaty pod pomnikami ofiar represji politycznych po podaniu informacji o śmierci lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. 

Według rosyjskiego niezależnego portalu Meduza, Nawalnego upamiętniono w ten sposób w Moskwie, Nowosybirsku, Niżnym Nowogrodzie, Biełgorodzie, Ulianowsku i Kazaniu. W Moskwie kwiaty złożono m.in. w dzielnicy Marino, gdzie Nawalny mieszkał przed aresztowaniem. W Petersburgu obok kwiatów postawiono zdjęcie Nawalnego. Portal Astra informuje o składaniu kwiatów w Kirowie, a kanał Goworit NieMoskwa na Telegramie – w Tomsku, Kazaniu, Pskowie, Permie, Twerze oraz Iżewsku.

W niektórych miastach władze zareagowały na składanie kwiatów zagrodzeniem dostępu do pomników taśmą.

W wielu miejscach rozpoczęły się także manifestacje przeciwko reżimowi Władimira Putina. Czasem były to samotne pikiety, jak np. w Nowosybirsku czy Murmańsku.

W Moskwie zatrzymano zaś kobietę, która wyszła na ulicę z plakatem „Dziś umarł Aleksiej Nawalny”. Zatrzymano ją w związku z „wzywaniem do masowej akcji”, chociaż w internecie nie było żadnych apeli, a wszyscy upamiętniający Nawalnego decydują się to robić z własnej inicjatywy.

Prokuratura Moskwy ostrzegła w piątek mieszkańców przed wszelkimi manifestacjami „bez zezwolenia” w centrum Moskwy. 

Popołudniu zgodnie z przewidywaniami w kilku miastach, w tym Moskwie i Petersburgu odbyły się większe manifestacje związane ze śmiercią Nawalnego. Podczas pikiet doszło do zatrzymań łącznie około 40 osób w całej Rosji.

W Petersburgu policja rozpędziła akcję protestu przy pomniku ofiar represji politycznych – podał niezależny portal Nowaja Gazieta. Zatrzymano ponad 20 osób, wśród nich dziennikarkę tego portalu.

Także w Moskwie policjanci zatrzymali przy pomniku ofiar represji politycznych co najmniej osiem osób – przekazał rosyjski portal OWD-Info.

Opozycyjne media powiadomiły również o aresztowaniu kilkunastu manifestantów w Niżnym Nowogrodzie.

Warto zaznaczyć, że rosyjskie media propagandowe dostały zakaz informowania o okolicznościach śmierci Nawalnego, a mogą jedynie publikować to, co piszą media centralne.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com