Edynburg. Marsz za trumną królowej Elżbiety II. Król Karol tuż obok poddanych. „Poruszający moment”

screen BBC // Twitter - Omid Scobie

Kondukt z ciałem Elżbiety II przeszedł do edynburskiej katedry świętego Idziego. W procesji uczestniczy m.in. król Karol III – idzie za trumną matki, a od tłumu poddanych oddzielają go barierki. Po nabożeństwie król wróci do nowych obowiązków – przyjmie na audiencji m.in. szkockich parlamentarzystów. Potem ponownie wróci do katedry św. Idziego na czuwanie nad trumną matki.

Trumna z ciałem Elżbiety II trafi do ogromnej, gotyckiej katedry świętego Idziego w Edynburgu. W przemarszu uczestniczy para królewska. Po drodze król Karol III i królowa Kamila mijali tłumy ludzi, którzy stali za metalowymi barierkami. Ludzie na widok królewskiej limuzyny klaskali i machali.

„Poruszający moment – pisze Omid Scobie, dziennikarka „The New York Times”, dodając, że za trumną królowej do katedry św. Idziego podążają król Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward.

Na poniedziałek zaplanowano czuwanie rodziny królewskiej przy trumnie. Pożegnać królową będą też mogli mieszkańcy Szkocji. Trumna będzie wystawiona na widok publiczny.  We wtorek trumna z ciałem królowej wróci do Londynu.

Król Karol przyjął kondolencje od Parlamentu

W poniedziałek król Karol III przyjął od Parlamentu oficjalne kondolencje z powodu śmierci Elżbiety II. W imieniu brytyjskich parlamentarzystów przemawiał przewodniczący Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle.

– Stratę królowej odczuł cały świat, całe Zjednoczone Królestwo i Wspólnota Narodów. W mediach ukazało się wiele zdjęć zmarłej Elżbiety II, ale najbardziej wzruszające są te, która ukazują ją wraz z rodziną. Nasz smutek jest wielki, ale wasz jest jeszcze większy – mówił Sir Lindsay Hoyle.

W krótkim wystąpieniu po wysłuchaniu kondolencji Karol III podkreślił zasługi swojej matki dla Wielkiej Brytanii i dodał, że była ona wzorem dla naśladowania zarówno dla niego, jak i dla wielu Brytyjczyków.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com