Ekspert: Wejście Szwecji do NATO zwiększa bezpieczeństwo Polski. „Usłyszymy wiele gróźb z Kremla”
Wejście Szwecji do NATO wzmacnia wschodnią flankę i zwiększa bezpieczeństwo Polski – ocenił Robert Pszczel, ekspert w dziedzinie wojskowości z Ośrodka Studiów Wschodnich, który przez ponad 20 lat pracował w kwaterze głównej Sojuszu, był też szefem biura informacyjnego NATO w Moskwie.
W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką Pszczel zwrócił uwagę, że Szwedzi mają zbieżne z Polakami poglądy na zagrożenie ze strony Rosji i mają dobrze rozwinięte siły zbrojne i że położenie Szwecji ma ogromne znaczenie.
Szwecja 32. krajem NATO. „Usłyszymy wiele gróźb ze strony Kremla”
– Szwecja jako pełnoprawny człowiek dopina odcinek Morza Bałtyckiego i właściwie całą flankę bałtycką. Szwecja ma określony potencjał jeśli chodzi o siły zbrojne, ale również i o przemysł obronny. My potrzebujemy wsparcia z każdego punktu, bo wyzwania są bardzo poważne szczególnie dla flanki północnej i wschodniej. Zwłaszcza z perspektywy państw takich jak Polska to jest szczególnie dobra wiadomość i istotny konkret, który w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie – podkreślił ekspert.
Zaznaczył, że Szwecja nie jest krajem wielkości Francji czy Wielkiej Brytanii, ale i tak ma znaczący potencjał i jest to zła wiadomość dla Rosji. – Jestem święcie przekonany, że usłyszymy wiele różnych nie tylko cierpkich uwag, ale jak to zwykle bywa kolejnych gróźb ze strony Kremla pod adresem Szwecji, bo oczywiście Moskwa na własne życzenie sprokurowała to członkostwo, ale ono będzie sprawiało Rosji dodatkowy problem, a biorąc pod uwagę drapieżną politykę rosyjską to ma znaczenie – powiedział Robert Pszczel.
Szwecja dołączy do NATO. Węgierski parlament wyraził zgodę
Węgierskie Zgromadzenie Narodowe wyraziło zgodę na akcesję Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.Już za kilka dni ten skandynawski kraj stanie się pełnoprawnym członkiem NATO, bo Węgry zgodziły się na wejście Szwedów jako ostatnie.
Tuż po godzinie szesnastej stało się jasne, że węgierski parlament jako ostatni członek NATO otworzył Szwedom drzwi do Sojuszu. Za wyrażeniem zgody na akcesję Królestwa Szwecji do paktu głosowali niemal wszyscy posłowie. Byli to członkowie koalicji rządzącej Fidesz-KDNP, a także większość opozycji. Jedynie skrajnie prawicowa partia „Nasza Ojczyzna” wyraziła swój sprzeciw. Po dwudziestu miesiącach o złożeniu wniosku akcesyjnego Szwedzi mogą cieszyć się z zakończenia procedury- Węgry były ostatnie.
„Zanim przyjmiemy nowego członka do tego sojuszu, najpierw rozstrzygamy nasze spory. Mamy długie relacje z krajami skandynawskimi, ale są one zabarwione wieloma sporami” – powiedział dziś w Zgromadzeniu Narodowym premier Viktor Orbán.
Postawa opóźniania akcesji Szwecji, przyjęta przez węgierski rząd od dawna spotykała się ze sprzeciwem opozycji. Oskarżali oni rządzących o niepotrzebne działania osłabiające NATO, a nawet działania sprzyjające rosyjskiemu prezydentowi.
Szwecja czekała od 2022 roku
W maju 2022 roku Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o akcesję do NATO. Miesiąc później Sojusz wystosował zaproszenie dla obu tych państw na szczycie w Madrycie. Stało się to możliwe, po tym jak Sztokholm i Helsinki podpisały z Ankarą trójstronne memorandum, w którym zgodziły się jej żądania dotyczące walki z terroryzmem oraz zniesienia embarga na eksport broni do Turcji. Następnie wnioski akcesyjne zostały ratyfikowane przez parlamenty wszystkich krajów Sojuszu.
Po przesłaniu dokumentów akcesyjnych do Waszyngtonu Szwecja zostanie pełnoprawnym członkiem NATO. Prawdopodobnie nastąpi to za mniej więcej trzy dni.
Źródło: gazeta.pl