Ekwador. Krwawe zamieszki w więzieniu, nie żyją 24 osoby. „Zaczęło się od strzelaniny”

Fot. Angel DeJesus / AP Photo

Co najmniej 24 więźniów zginęło, a kolejnych 48 zostało rannych w zamieszkach w więzieniu w Ekwadorze. To trzecie tak krwawe zajście, do którego doszło w tym roku w kraju.

Do incydentu doszło w więzieniu Litoral w Guayaquil w zachodniej prowincji Ekwadoru – Guayas. Alarm został wszczęty po usłyszanych odgłosach strzałów i wybuchów granatów. Z obiektu ewakuowano personel, a na zewnątrz i wewnątrz budynku pojawili się policjanci i żołnierze.

Ekwador. Zamieszki w więzieniu, nie żyje 24 więźniów

W więzieniach zaostrzyły się spory między gangami, które rywalizują o kontrolę nad obiektami. O władzę nad zakładami walczą przede wszystkim więźniowie powiązani z meksykańskimi gangami narkotykowymi. 

„Liczba zabitych i rannych w Zakładzie Karnym Litoral rośnie. Ośmiu więźniów ścięto. Liczba zgonów rośnie” – przekazał w mediach społecznościowych lokalny dziennikarz, Jorge Pacheco. Z kolei służba więzienna przekazała, że zamieszki „rozpoczęły się od strzelaniny”.

Poprzednie zajścia w ekwadorskich więzieniach miały miejsce w lutym, kiedy to zginęło co najmniej 79 osób i lipcu, gdy życie straciły 27 osoby. W ubiegłym roku w więzieniach doszło do 103 zabójstw. W około 60 zakładach karnych w Ekwadorze przebywa około 39 tysięcy więźniów. W sierpniu prezydent Guillermo Lasso poinformował, ze rząd zapewni więcej funduszy na budowę nowych placówek i instalację nowego sprzętu, który poprawi bezpieczeństwo w więzieniach.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com