„Era rosyjskich wpływów dobiegła końca”. Nie ma ich w radzie UNESCO

Autorstwa Mouagip - Based on the previous version of Madden, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2509628

Po raz pierwszy Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) nie wybrała Rosji do jednego ze swoich głównych organów – Rady Wykonawczej – poinformował na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Era rosyjskich wpływów dobiegła końca i to jest sprawiedliwe. Na czele ważnych organizacji międzynarodowych nie ma miejsca dla rosyjskich terrorystów. Międzynarodowa rola Rosji będzie tylko słabnąć”

– napisał Zełenski.

Rada Wykonawcza UNESCO jest jednym z trzech kluczowych organów tej Organizacji (obok Konferencji Generalnej i Sekretariatu), który zarządza jej działalnością budżetową i programową.

Rada składa się z 58 członków, wybieranych przez Konferencję Generalną – organ doradczy, w skład którego wchodzą wszyscy członkowie UNESCO. Członkowie Rady Wykonawczej wybierani są z każdego regionu. Rosja znalazła się w grupie II „Europa Wschodnia”, z której wybrano Serbię (137 głosów), Albanię (134), Słowację (117) i Czechy (99).

W zeszłym tygodniu przedstawiciel Rosji po raz pierwszy nie został wybrany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, przegrywając głosowanie z przedstawicielem Rumunii, byłym ministrem spraw zagranicznych tego kraju Bohdanem Aurescu.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com