Facebook usuwa konta powiązane z białoruskim KGB. Podsycały napięcie wokół kryzysu na granicy

pixabay.com/madartzgraphics

Meta (dawniej Facebook) w wydanym komunikacie poinformowała, że usunęła w swoich serwisach ponad 40 kont, które powiązano z białoruskim KGB. Jak podaje CNN Business, ich aktywność miała podsycać napięcia na granicy polsko-białoruskiej w dobie wywołanego przez reżim w Mińsku kryzysu migracyjnego.

„Usunęliśmy 41 kont na Facebooku, pięć grup i cztery konta na Instagramie na Białorusi, które były skierowane do odbiorców z Bliskiego Wschodu i Europy. Odkryliśmy ich aktywność w wyniku wewnętrznego śledztwa dotyczącego podejrzenia skoordynowanych, nieautentycznych zachowań w regionie, który monitorowaliśmy z uwagi na trwający kryzys na granicy Białorusi i UE, i powiązaliśmy je z białoruskim KGB” – przekazała Meta w opublikowanym wczoraj raporcie bezpieczeństwa.Za koordynowane nieautentyczne zachowanie (CIB, coordinated inauthentic behavior) Facebook uważa wszystkie opłacane kampanie, których celem jest manipulowanie opinią publiczną za pośrednictwem serwisów i aplikacji należących do koncernu. Firma dzieli tego typu zachowania na dwie grupy: motywowane finansowo i motywowane politycznie – tłumaczył w marcu 2020 PAP.

 Jak czytamy w raporcie, aktywność kont była widoczna w październiku i listopadzie 2021. Prowadzący konta podszywali się pod dziennikarzy i aktywistów z Unii Europejskiej, niekiedy z Polski czy Litwy. 

„Fikcyjne osoby publikowały krytykę wobec Polski w języku angielskim, polskim i kurdyjskim, zamieszczając także zdjęcia i wideo pokazujące polskie służby graniczne rzekomo naruszające prawa migrantów i porównujące traktowanie migrantów przez Polaków z innymi krajami”

– napisano.

Jako zdjęcia profilowe wykorzystano obrazy twarzy wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji.

Podczas monitorowania aktywności związanej z kryzysem migracyjnym na granicy, Meta usunęła także ok. 30 kont i kilka grup pochodzących z Polski. Skierowane były docelowo do odbiorców z Białorusi i Iraku. Celem aktywności miało być, według raportu, zniechęcenie migrantów do wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Meta nie informuje o żadnych powiązaniach zlikwidowanych kont.

Działania dotyczące CIB Meta podjęła w listopadzie także wobec sieci kont z Palestyny i Chin. Usunięto także duże sieci kont powstałe we Francji i Włoszech, powiązane z ruchem antyszczepionkowym, których zadaniem było nękanie lekarzy, dziennikarzy oraz urzędników. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com