Ferenc Gelencher: „Orban jest poplecznikiem Putina. Ale Węgrzy i Węgry nie są odpowiednikami premiera”

fot. kremlin.ru

Węgry i Węgrzy są wyraźnie przyjaciółmi Ukrainy, podczas gdy węgierski premier Viktor Orbán jest marionetką rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Ferenc Gelencher, lider węgierskiej parlamentarnej partii opozycyjnej Momentum, powiedział to w rozmowie z ZN.UA.

„Węgrzy i Węgry nie są odpowiednikami Orbána. Węgry i Węgrzy są zdecydowanie przyjaciółmi Ukrainy, a Orban jest zdecydowanie marionetką Putina. Biorąc pod uwagę, że koalicja rządząca kontroluje większość środków masowego przekazu i wydaje ogromne pieniądze na propagandę, to w zasadzie ustala porządek obrad w przestrzeni informacyjnej mojego kraju. Był czas, kiedy narracje Russia Today były retransmitowane w węgierskich środkach masowego przekazu, kiedy wyrażano opinie, że Ukraina nie jest nawet państwem” – zauważył Gelencher.

Mimo to, zdaniem polityka opozycji, węgierskie społeczeństwo jest zjednoczone. Gelencher zauważył, że kiedy uchodźcy ukraińscy przybyli na Węgry, pomagało im wiele osób i organizacji publicznych.

„Ponieważ wielu z nas pamięta rok 1956” — zauważył Gelencher.

Dodał, że trzy czwarte węgierskiego społeczeństwa jest bardzo mocno proeuropejskie. I pomimo tego, że Orbán czasami próbuje zadać pytanie „czy musimy być członkami UE i NATO?”, Gelencher nie uważa za realistyczne, aby te kwestie kiedykolwiek były dyskutowane.

„Bo społeczeństwo jest zbyt przywiązane do członkostwa swojego kraju w UE i NATO. Ale człowiek, który jest lojalny tylko wobec siebie, nie ma sojuszników” – dodał polityk.

Ferenc Gelencher uważa, że ​​dziś Węgry stały się koniem trojańskim Federacji Rosyjskiej i Chin w UE i NATO. Według niego bardzo ważne jest zrozumienie, że na Węgrzech polityka zagraniczna to przede wszystkim polityka wewnętrzna. Oznacza to, że jeśli w kraju występują trudności gospodarcze, a kierownictwo państwa jest niekompetentne, to w tej sytuacji najłatwiej jest znaleźć wroga zewnętrznego i skierować na niego niezadowolenie społeczne. W rzeczywistości, jak zauważył Gelencher, na Węgrzech eskalacja pełni rolę konsolidacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com