Jeden z przywódców Hamasu dopuścił możliwość uznania Izraela

Polsat News

Musa Abu Marzuk, jeden z członków kierownictwa politycznego palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, dopuścił możliwość uznania państwa Izrael jako „kroku na rzecz jedności Palestyny” – poinformował w czwartek portal Times of Israel, powołując się na rozmowę Abu Marzuka z redakcją serwisu Al-Monitor.

– Należy kierować się oficjalnym stanowiskiem. Oficjalne stanowisko jest takie, że (sprawująca władzę na Zachodnim Brzegu Jordanu) Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) uznała państwo Izrael – oznajmił Abu Marzuk, powołując się na warunki porozumień z Oslo z 1993 roku. OWP zgodziła się wówczas na uznanie Izraela, ale bez określania tego kraju mianem „państwa żydowskiego”.

„Jesteśmy otwarci na dyskusje”

Jak zauważył Times of Israel, oświadczenie Abu Marzuka pojawiło się tuż po wcześniejszej wypowiedzi głównego przywódcy Hamasu Ismaila Hanijego. – Jesteśmy otwarci na dyskusje o wszelkich pomysłach czy inicjatywach, które mogłyby zakończyć (izraelską) agresję i otworzyć drogę do uporządkowania spraw palestyńskich zarówno na Zachodnim Brzegu, jak też w Strefie Gazy – zadeklarował Hanije w środę w wystąpieniu telewizyjnym.

Porozumienia z Oslo pozwoliły na utworzenie Autonomii Palestyńskiej i były ważnym etapem bliskowschodniego procesu pokojowego. Hamas niepodzielnie rządzi Strefą Gazy od 2007 roku, gdy doszło do rozłamu pomiędzy tą organizacją oraz mniej radykalnymi OWP i Fatahem, sprawującymi władzę na Zachodnim Brzegu.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com