Joe Biden spotkał się z Zełenskim w Kijowie. O czym rozmawiali? Ważna deklaracja

Fot. Evan Vucci / AP Photo

Tuż przed pierwszą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę, prezydent USA Joe Biden złożył 20 lutego niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. – W Ukrainie waży się los międzynarodowego porządku – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim przywódcą. Podczas rozmów Joe Biden zadeklarował kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmujący m.in. amunicję do systemów HIMARS.

W poniedziałek tuż po godzinie 11 czasu polskiego Wołodymyr Zełenski opublikował w swoich mediach społecznościowych wspólne zdjęcie z prezydentem USA, oficjalnie potwierdzając wizytę amerykańskiego przywódcy w Kijowie. – To niezwykle ważny znak wsparcia dla wszystkich Ukraińców – powiedział Zełenski odnosząc się do niespodziewanej i bezprecedensowej wizyty Joe Bidena w stolicy kraju ogarniętego wojną.

Prezydent USA złożył kwiaty pod ścianą pamięci ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie z Rosją, a także uczestniczył we wspólnej konferencji z ukraińskim przywódcą. W rozmowach wspomniano m.in. o dalszym militarnym wsparciu Ukrainy.

O czym rozmawiał Joe Biden z Wołodymyrem Zełenskim? Ważna deklaracja: Nowy pakiet pomocy

Według Agencji Reutera rozmowy dotyczyły między innymi przekazania Ukrainie broni dalekiego zasięgu. Prezydent Joe Biden zadeklarował, że Ukraina otrzyma od USA nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów. W skład tego pakietu ma wchodzić amunicja do systemów HIMARS, systemy przeciwpancerne, a także radary obrony powietrznej. Dodatkowo amerykański prezydent wspomniał także o ogłoszeniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Ma to nastąpić jeszcze w tym tygodniu. 

Wspólna konferencja przywódców USA i Ukrainy. Biden: Będziemy z wami tak długo, jak to będzie konieczne

Podczas konferencji prasowej z udziałem obu przywódców Wołodymyr Zełenski podziękował Amerykanom za współpracę i nieocenioną pomoc. Dodał, że wsparcie w postaci dostaw uzbrojenia bezpośrednio przełoży się na sytuację na polu bitwy. 

Joe Biden z kolei zapewnił, że USA nadal będzie wspierać Ukrainę. – Wiemy, że musimy być absolutnie zjednoczeni we wsparciu dla Ukrainy. Ukraina jest teraz ucieleśnieniem walki o wolność i demokrację – podkreślał amerykański prezydent. Przedstawił bilans pomocy przekazanej Ukrainie przez koalicję zachodnich państw i po raz kolejny zapowiedział pakiet pomocy. Przypomniał także, że Stany Zjednoczone dużo wcześniej ostrzegały świat przed agresją Putina. 

Na koniec swojego przemówienia Joe Biden zwrócił się do Zełenskiego ze słowami uznania dla całego narodu ukraińskiego mówiąc:

Przypominacie światu codziennie, czym jest odwaga. Przypominacie nam o tym, że wolność jest bezcenna, że jest czymś, o co warto walczyć tak długo, jak to konieczne. I my będziemy z wami tak długo, jak to będzie konieczne

– zapewnił prezydent USA. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com