Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podał się do dymisji. To pokłosie afery korupcyjnej

Fot. Lisa Leutner / AP Photo

W sobotnim wystąpieniu kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił swoje odejście z urzędu. Jego następcą ma być szef MSZ Alexander Schallenberg. Dymisja Kurza to efekt afery korupcyjnej osób z otoczenia kanclerza.

Kanclerz i lider Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) Sebastian Kurz w sobotnim oświadczeniu ogłosił, że jego decyzja ma związek z „patową sytuacją”, w której znalazł się rząd. – Teraz potrzebne jest uspokojenie. W celu rozwiązania impasu, ustępuję – ogłosił.

Jak przekazał, poprosił prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena o wskazanie nowego kanclerza. Kurz zaproponował na to stanowisko 52-letniego ministra spraw zagranicznych Alexandra Schallenberga.

Odchodzący kanclerz ma jednak pozostać przewodniczącym partii.

Zobacz zdjęcia z czwartkowej demonstracji przed siedzibą Austriackiej Partii Ludowej w Wiedniu>>>

35-letni kanclerz Austrii wraz z dziewięcioma innymi osobami miał być zamieszany w aferę korupcyjną. W 2016 roku współpracownicy Kurza mieli zaproponować jednej z gazet materialne korzyści w zamian za publikację korzystnych dla partii sondaży. Prokuratorzy podejrzewają, że sondaże mogły zostać opłacone przez austriackie Ministerstwo Finansów, którym kieruje Austriacka Partia Ludowa. 

W rozmowie z telewizją ORF Sebastian Kurz zapewnił, że zarzuty są bezpodstawne. – Ktoś chciał mnie wpuścić na minę. Zbadanie tej sprawy wykaże, że została sfabrykowana – przekonywał polityk.

Przed kilkoma dniami prokuratorzy do spraw walki z korupcją po porannych nalotach na biura konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej poinformowali, że kanclerz jest jedną z osób objętych dochodzeniem w sprawie podejrzeń o przekupstwo oraz nadużycie zaufania.

W środę tabloidowy dziennik „Oesterreich”, który austriackie media uznały za gazetę będącą w centrum śledztwa, wydał oświadczenie. Zaprzeczył w nim, iż miałby przyjmować państwowe pieniądze na reklamę w zamian za publikację sondaży. Trzy główne partie opozycyjne w Austrii wezwały Sebastiana Kurza do rezygnacji ze stanowiska. 

Austria. Sebastian Kurz podaje się do dymisji

Od kilku dni popularność lidera Austriackiej Partii Ludowej ustawicznie spadała, a w samym Wiedniu jego ugrupowanie popiera zaledwie 13 procent wyborców.

sondażu przeprowadzonym dla dziennika „Kronen Zeitung”, z partią Sebastiana Kurza wygrywają socjaldemokraci, którzy mogą liczyć na prawie 45 procent poparcia. Wiedeń uchodzi jednak od wielu lat za bastion lewicy. W innych landach straty partii rządzącej ÖVP są nieznaczne, a w rankingach popularności jej szef wciąż zajmuje solidne miejsce na podium.

Sebastian Kurz liderem Austriackiej Partii Ludowej został w 2017 r., funkcję kanclerza objął w grudniu tego samego roku. Wcześniej, w latach 2013-2017, był ministrem spraw zagranicznych. Posłem do rady narodowej został we wrześniu 2013 r.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com