Wybory do Izby Poselskiej w Czechach. Partia Babisza przegrywa wybory. Ruszają rozmowy ws. nowego rządu

Fot. Petr David Josek / AP Photo

Centroprawicowa koalicja SPOLU wygrała wybory do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu – wynika z danych z 99,98 proc. lokali wyborczych. Drugie miejsce zajęła w nich partia ANO premiera Andreja Babisza. Do Izby Poselskiej nie dostali się tworzący obecnie mniejszościowy rząd socjaldemokraci, a także komuniści. Frekwencja wyniosła ponad 65 procent. Głosowanie odbywało się w piątek i sobotę.

Spływające stopniowo protokoły komisji wyborczych wskazywały początkowo na zwycięstwo ugrupowania Andreja Babisza. W ostatnich godzinach liczenia głosów przewaga ANO zaczęła się jednak zmniejszać.

Ostatecznie to centroprawicowa koalicja SPOLU zajęła w głosowaniu pierwsze miejsce. Dane z 99,98 proc. lokali wyborczych wskazują, że na SPOLU zagłosowało 27,78 proc. wyborców. Komitet będzie mógł liczyć na 71 mandatów.

Drugie miejsce zajęło ANO Andreja Babisza (27,13 proc., 72 mandaty), natomiast na trzecim miejscu znalazła się liberalna koalicja Partii Piratów i Burmistrzów (15,6 proc., 37 mandatów). W Izbie Poselskiej zasiądą też przedstawiciele radykalnej, antyunijnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia, czyli SPD (9,56 proc., 20 mandatów).

Frekwencja wyniosła 65,4 proc.

Czechy. Wybory do Izby Poselskiej

SPOLU wraz z Piratami i Burmistrzami ma mieć w parlamencie łącznie 108 z 200 mandatów. Lider SPOLU Petr Fiala zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin dojdzie do negocjacji z Partią Piratów i Burmistrzów. Z kolei Andrej Babisz zadeklarował, że w przypadku prośby ze strony prezydenta Czech mógłby poprowadzić rozmowy na temat kształtu powyborczego rządu.

Poza Izbą Poselską znajdą się tworzący obecnie mniejszościowy rząd socjaldemokraci (4,65 proc.), a także komuniści (3,6 proc.), którzy przez prawie całą kadencję wspierali gabinet Andreja Babisza. Partia komunistyczna będzie poza parlamentem po raz pierwszy po 1989 roku.

W tegorocznych wyborach o mandat ubiegało się ponad 5200 kandydatów reprezentujących 22 ugrupowania. Do głosowania było uprawnionych ponad 8 milionów osób. Czesi wybierali dwustu posłów, którzy zasiądą w Izbie Poselskiej na czteroletnią kadencję.

W wyborach w 2017 r. partia ANO uzyskała 29,64 proc. głosów i 78 mandatów. Drugie miejsce zdobyła wówczas Obywatelska Partia Demokratyczna (11,32 proc., 25 mandatów). Trzecie miejsce zajęła Czeskia Partia Piratów (8,13 proc., 22 mandaty).

Źródło:https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com