KE straszy Polskę. Jeśli nie zapłaci kar „pieniądze zostaną potrącone z funduszy”
Co grozi Polsce, w przypadku braku zastosowanie się do postanowienia TSUE? Komisja Europejska przekonuje, że w grę wchodzi potrącenie środków z wcześniej przyznanych funduszy. „Jeżeli TSUE nakłada karę finansową na państwo członkowskie, a płatność nie zostanie dokonana, karę finansową należy odzyskać poprzez potrącenie z płatności należnych danemu państwu członkowskiemu” – wynika z komunikatu służby prasowej Komisji Europejskiej. Nie wiadomo, czy Komisja Europejska nie informuje jednak, czy groźba ta dotyczy potrącenia środków na przykład z Funduszu Odbudowy oraz nie wyjaśnia, kiedy taki rodzaj kary mógłby zostać uruchomiony.
KE przypominała, że 21 maja 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. W treści komunikatu służb prasowych Komisji Europejskiej pojawia się groźba potrącenia środków z przyznanych Polsce funduszy.
Biorąc pod uwagę, że Polska nie zastosowała się do tego postanowienia w przedmiocie środka tymczasowego, w dniu 20 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce zapłacić dzienną karę pieniężną w wysokości 500 000 EUR za nieprzestrzeganie tego postanowienia. Zarządzenia Trybunału o środkach tymczasowych są wiążące. Polska musi zapewnić niezwłoczną realizację poprzez natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Postanowienie Trybunału obowiązuje do czasu wydania przez niego wyroku w postępowaniu głównym
– wynika z komunikatu KE.
Komisja Europejska chce zmusić Polskę do płacenia za Turów?
Komisja wskazała też, że w przypadku, gdy Trybunał Sprawiedliwości UE, wyrokiem lub postanowieniem, nakłada kary finansowe na państwo członkowskie, państwo to ma obowiązek wpłacić odpowiednią kwotę Komisji do budżetu UE.
W praktyce odbywa się to poprzez wezwania Komisji do zapłaty wobec państwa członkowskiego. Jeżeli płatność nie zostanie dokonana (w ustalonym terminie) i po umożliwieniu państwu członkowskiemu złożenia wyjaśnień, karę finansową należy odzyskać poprzez potrącenie z płatności należnych danemu państwu członkowskiemu.
– przekazały służby KE.
Komisja nie podała jednak, co rozumie jako „ustalony termin”.
Z komunikatu KE wynika, że Komisja będzie „ściśle monitorować przestrzeganie nakazu z dnia 21 maja 2021 r. przez Polskę i, w przypadku dalszego naruszenia, będzie kontynuować wezwania do zapłaty do czasu wykonania nakazu”.
Spór o kopalnię Turów
Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.
Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której „wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.”
Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy.
– mówił rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, pytany na konferencji w Brukseli o tę decyzję TSUE.
Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.
Źródło: https://niezalezna.pl/