Kiedy Węgry wyrażą zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO? Przewodniczący parlamentu studzi emocje

RMF 24

W środę wieczorem premier Węgier zapewnił sekretarza generalnego NATO, że jego kraj wyrazi zgodę na rozszerzenie Sojuszu w pierwszym możliwym terminie. Jednak przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego w rozmowie z portalem Index.hu wykluczył szybkie głosowania nad wnioskiem o przyjęcie Szwecji do NATO.

Kierujący pracami węgierskiego parlamentu László Kövér powiedział dziennikarzom portalu, że według niego wniosek opozycji o zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu nie zostanie uwzględniony.

Orban za przyjęciem Szwecji do NATO

Opozycja złożyła ten wniosek w związku z deklaracją premiera Viktora Orbana, który zapowiedział, że „będzie dalej nalegać, aby węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji (do Paktu) i zakończyło ratyfikację przy pierwszej możliwej okazji”.

László Kövér powiedział, że on osobiście jest przeciwny obecnie zgodzie Węgier na przyjęcie Szwecji do NATO. Jako przykład podał Finlandię. Jako akt dobrej woli węgierscy posłowie ratyfikowali w zeszłym roku umowę o wejściu tego kraju do NATO, a kilka dni później fiński rząd był wśród inicjatorów wniosku o ukaranie Węgier w związku z unijna procedurą praworządności.

Węgry ostatnim państwem, które nie zgodziło się na przyjęcie Szwecji do NATO

Węgry po tym, jak dwa dni temu turecki parlament zgodził się na wejście Szwecji do NATO, pozostały ostatnim krajem Sojuszu, który blokuje tę akcesję. Rządząca koalicja Fidesz-KDNP uważa, że Szwedzi wielokrotnie szkalowali gabinet Viktora Orbána.

Komentatorzy uważają, że premier tak naprawdę próbuje w zamian za zgodę wynegocjować odblokowanie przez Komisję Europejską wstrzymanych przez Komisję Europejską dwudziestu miliardów euro unijnych funduszy.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. W okresie zimnej wojny Szwecja i Finlandia prowadziły politykę niezaangażowania wojskowego. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu podwoiło długość granicy NATO z Rosją i wzmocniło obronność trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com