Były przywódca donbaskich „separatystów” skazany na cztery lata więzienia

Były przywódca donbaskich "separatystów" skazany na cztery lata więzienia PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Były przywódca donbaskich „separatystów” Igor Striełkow (Girkin), poszukiwany za zbrodnie wojenne w Ukrainie, został w czwartek skazany przez sąd w Moskwie na cztery lata pozbawienia wolności pod zarzutem „nawoływania do ekstremizmu” – przekazały niezależne rosyjskie portale Mediazona i Meduza. Jeszcze w listopadzie zeszłego roku, z aresztu, chciał kandydować w tegorocznych wyborach prezydenckich w Rosji.

Wobec Igora Striełkowa (Girkina) orzeczono także trzyletni zakaz administrowania stron internetowych.

Igor GirkinPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Girkin jest ścigany przez ukraiński wymiar sprawiedliwości za zbrodnie popełnione w Ukrainie. W 2022 roku został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

W lipcu ubiegłego roku Girkin został zatrzymany przez rosyjskie służby, a w jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Wszczęto wówczas wobec niego śledztwo w związku z komentarzami w sieci społecznościowej Telegram, dotyczącymi sytuacji na okupowanym przez Rosję Krymie i wynagrodzeń dla żołnierzy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, kontrolowanej przez Kreml.

Igor Girkin – kim jest?

Girkin to były funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 roku dowodził tam prorosyjskimi siłami tzw. „separatystów”. Pełnił również funkcję w strukturach marionetkowych republik.

W ostatnich latach Girkin był tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzucał błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultranacjonalistów w Rosji.

W listopadzie 2023 roku Girkin oświadczył, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2024 roku. W poście na kanale informacyjnym SOTY na Telegramie zostało opublikowane wideo, na którym Oleg Nielzin, określony jako współprzewodniczący Rosyjskiego Ruchu na Rzecz Striełkowa, odczytał w trakcie konferencji prasowej list Girkina. Kanał przekazał, że poinstruował zwolenników, aby utworzyli sztab i rozpoczęli zbieranie podpisów pod jego kandydaturą.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com