Kolejny zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę wymaga dostarczenia siłom zbrojnym systemów obrony powietrznej przed zimną pogodą

Zdjęcie ilustracyjne - amerykańskie baterie Patriot / autor: TVP1

Wieczorem 05 listopada Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły kolejny atak na Ukrainę, wykorzystując różnego rodzaju pociski rakietowe i drony szturmowe. W szczególności wykorzystano 22 bezzałogowe statki powietrzne produkcji irańskiej i 4 pociski rakietowe różnych typów. Siły obrony powietrznej zniszczyły 15 dronów i 1 rakietę. Atak ten wskazuje, że państwo terrorystyczne intensyfikuje ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy przed nadejściem chłodów.

Od początku listopada Rosjanie zintensyfikowali ataki na ukraińską infrastrukturę, wykorzystując głównie drony szturmowe, które są tańszym odpowiednikiem pocisków rakietowych. W szczególności podczas ostatniego ataku zaatakowano przedmieścia Odessy: Uszkodzone zostały 32 domy, a 8 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości. Warto zauważyć, że w ostatnich miesiącach Rosjanie zmienili taktykę i prowadzą naloty głównie na przygraniczne, frontowe i nadmorskie osady Ukrainy. Kreml chce wyrządzić maksymalne szkody Ukrainie, próbując uderzyć w cele, które znajdują się stosunkowo blisko miejsc wystrzeliwania rakiet i dronów. Dotyczy to zwłaszcza Charkowa, Chersonia, miast na linii frontu w obwodzie donieckim itp. W Odessie okupanci atakują pociskami przeciwokrętowymi i kierowanymi.

W związku z powyższym konieczne są dodatkowe dostawy obrony przeciwlotniczej dla ukraińskich sił zbrojnych. Nie jest przesadą stwierdzenie, że ten rodzaj broni będzie miał kluczowe znaczenie dla Ukrainy w okresie zimowym. Putin nie zaprzestanie terroru powietrznego i czeka, aż na Ukrainie zapanuje mróz. Rosjanie gromadzą obecnie zapasy rakiet, o czym świadczy ich sporadyczne użycie w ostatnich miesiącach. Podczas zmasowanych ataków amunicja obrony powietrznej jest szybko zużywana, więc Ukraina musi otrzymać dodatkowe dostawy.

Pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę stała się wyzwaniem dla całego świata. Pokój w Europie i ochrona demokratycznych osiągnięć Zachodu zależą od wyniku tej wojny. Ukraina była bliska pokonania Rosji, zadając Putinowi szereg dotkliwych porażek, a dzięki stałym dostawom systemów obrony powietrznej Rosja nie była w stanie spowodować awarii ukraińskiego systemu energetycznego zeszłej zimy. W związku z tym trwałe wsparcie Zachodu i silna obrona przeciwlotnicza podważą plany Putina dotyczące pozbawienia Ukraińców energii elektrycznej i ciepła, gdy rozpocznie się zima.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com