Konfrontacja z migrantami na fińsko-rosyjskiej granicy. „Finowie przewidzieli, że padną kolejną ofiarą”

Vesa Moilanen/ zdjęcie ilustracyjne

Tuż przed zamknięciem w Finlandii przejść granicznych z Rosją na jednym z nich pojawiło się kilkudziesięciu migrantów. Media donoszą, że doszło do fizycznej konfrontacji z fińską Strażą Graniczną. „Na fińskich przejściach granicznych z Rosją obrazki do złudzenia przypominające to, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią od ponad dwóch lat” – komentuje analityczka PISM.

Nagranie z zajść na granicy opublikował m.in. rosyjskojęzyczny oddział Deutsche Welle. Wideo powstało na przejściu granicznym Niirala. Agencja Reutera, która powołuje się na publiczne media w Finlandii, podaje, że godzinę przez zamknięciem przejścia doszło tam do fizycznej konfrontacji między migrantami a strażnikami. Media donoszą, że na miejscu pojawiło się około 30 migrantów – niektórzy przyszli na piechotę, część z nich zaś przyjechała rowerami.

Fiński portal mtvuutiset.fi przekazał, że grupa migrantów na rowerach pojawiła się także w sobotę na przejściu granicznym Vartius. 

Finowie zamknęli przejścia graniczne. „Przewidzieli, że będą ofiarą”

Nagranie z zajść na przejściu granicznym skomentowała m.in. Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. „Na fińskich przejściach granicznych z Rosją obrazki do złudzenia przypominające to, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią od ponad dwóch lat. Finowie z resztą przewidzieli, że oni padną kolejną ofiarą instrumentalizacji migracji przez Rosję” – napisała. „Obawiam się, że z kryzysem granicznym zostaniemy jako wschodnia flanka NATO na długo, a Rosja  Białoruś okresowo wręcz będą nasilać wrogie działania w tym zakresie” – dodał.

W nocy z piątku na sobotę Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Rosją, żeby uniemożliwić przedostawanie się migrantów. Helsinki oskarżyły Kreml o prowokowanie kryzysu migracyjnego. Od ponad tygodnia do Finlandii próbowały wjeżdżać na rowerach osoby pochodzące z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W związku z sytuacją władze w Helsinkach postanowiły całkowicie zamknąć trzy przejścia graniczne z Rosją w obwodzie leningradzkim i jedno w Karelii. Restrykcje wstępnie mają obowiązywać przez trzy miesiące. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto stwierdził, że to Moskwa zwozi nielegalnych imigrantów w pobliże rosyjsko-fińskiej granicy. „Wiemy, że rosyjskie służby graniczne też pomagają tym przyjezdnym, którzy chcą przekroczyć naszą granicę bez dokumentów” – podkreślił fiński prezydent.

Niezależni analitycy wojskowi monitorujący sytuację wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę przewidują, że wraz nadejściem zimy moskiewski reżim nasili ostrzał ukraińskich obiektów cywilnych i zintensyfikuje prowokacje na granicach Unii Europejskiej.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com