Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Szefowa KE wydała oświadczenie. „Nie do przyjęcia”
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie wzywające władze w Mińsku do zaprzestania narażania ludzkiego życia na ryzyko. Zapewniła o solidarności z Polską w sprawie kryzysu migracyjnego i zaapelowała do państw członkowskich o szybkie sankcje wobec osób odpowiedzialnych sytuację z migrantami.
Przy polsko-białoruskiej granicy w okolicach Kuźnicy w poniedziałek zgromadziła się duża grupa osób, prawdopodobnie w większości migrantów z Bliskiego Wschodu. Według rządu może tam przebywać od 3 do 4 tysięcy osób. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na Twitterze, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania polsko-białoruskiej granicy.
Szefowa Komisji Europejskiej: Wykorzystywanie migrantów do celów politycznych jest niedopuszczalne
W specjalnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła o solidarności z Polską w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy, wywoływanego przez białoruski reżim. Ursula von der Leyen wezwała władze w Mińsku do zaprzestania narażania ludzkiego życia na ryzyko i zaapelowała do państw członkowskich o szybkie sankcje wobec osób odpowiedzialnych za atak hybrydowy z udziałem migrantów.
Wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec białoruskich władz odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak
– napisała.
Szefowa KE dodała, że instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez Białoruś do celów politycznych jest niedopuszczalne. „Białoruskie władze muszą zrozumieć, że naciskanie na Unię Europejską poprzez cyniczną instrumentalizację migrantów nie pomoże im w osiągnięciu celów” – napisała. Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że rozmawiała z premierami Polski, Litwy oraz Łotwy i zapewniła o unijnej solidarności, a także o możliwości wsparcia ze strony Wspólnoty.
Ursula von der Leyen napisała też, że wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za sprawy migracji w porozumieniu z szefem unijnej dyplomacji ma w najbliższych dniach polecieć z wizytą do głównych krajów pochodzenia i tranzytu, aby obywatele tych państw nie wpadali – jak się wyraziła – w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Powstrzymamy migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki
– Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i UE – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas dzisiejszego orędzia. Mówiła o „największym kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej”. – Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi – podkreśliła. Marszałek Sejmu zapewniła, że rząd jest „przygotowany na każdy scenariusz”.
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku (9 listopada) od godz. 7:00 będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy – poinformowała Straż Graniczna. „Podróżni powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach”- napisano na TT Straży Granicznej.
Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego
W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.
Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki – ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.
W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiARP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.
Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera.
Źródło: https://next.gazeta.pl/