Lampedusa pogrążona w kryzysie. Co robią Niemcy? Wycofują się… z własnego pomysłu

By Luca Siragusa - Tra porto e aeroporto, Lampedusa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18607741

Włochy zmagają się obecnie z ogromnym kryzysem migracyjnym. „Na Lampedusie zrobiliśmy wszystko, co było możliwe; nie negujemy konieczności ratowania ludzi na morzu, ale problem polega na tym, że nie wolno nam wypuszczać statków i łodzi, musimy je konfiskować mafii przemytników” – powiedział minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci. Tymczasem Niemcy… zawieszają przyjmowanie migrantów z Włoch.

Rekordowy napływ migrantów sparaliżował włoską wyspę Lampedusa. Jak się okazało, w obliczu kryzysu Włosi nie mogą liczyć na pomoc tych, którzy w kwestii uchodźców ją deklarowali. „Włochy pozostały w samotności pełnej hipokrytów. Mówię o kontekście europejskim, ponieważ w trudnych czasach wszyscy odwracają się w drugą stronę” – powiedział Musumeci cytowany przez agencję informacyjną Ansa.

Nawiązał w ten sposób do decyzji Francji i Niemiec, które we wtorek zamknęły granice dla emigrantów z Włoch.

Wtorek był dniem, w którym na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło najwięcej imigrantów – 5112 na 110 łodziach; utonęło też pięciomiesięczne dziecko. W związku z sytuacją na Lampedusie Francja wprowadziła drastyczne kontrole na granicy z Włochami, a Niemcy „do odwołania” wstrzymały procedurę „dobrowolnej solidarności”, czyli przyjmowania imigrantów z Italii.

„Mam nadzieję, że Europa w końcu zrozumie, że trzeba się zająć zjawiskiem nielegalnej imigracji” – dodał Musumeci.  Podkreślił, że choć Italia potrzebuje setek tysięcy pracowników, to muszą oni przybywać legalnie, w ramach określonych z góry kwot między państwami.

Dodał, że Sycylia, w tym Lampedusa, „będąc pierwszym lądem UE na Morzu Śródziemnym, najbardziej cierpi z powodu tego dramatu, który naraża (na problemy) nie tylko struktury państwa, ale także społeczności lokalne”.

Dla Włoch rok 2023 będzie prawdopodobnie rokiem największej liczby migrantów przybywających drogą morską od 2017 roku. Od początku roku przypłynęło ich 118 436 w porównaniu z 64 529 w tym samym okresie 2022 roku i 41 188 w 2021 roku.

Kryzys? Niemcy umywają ręce

Niemcy zawiesiły do odwołania dobrowolne przyjmowanie migrantów z Włoch. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało w odpowiedzi na pytanie portalu „Welt” w tej sprawie na „wysoką presję migracyjną do Niemiec” i trwające „zawieszenie transferów dublińskich” przez Włochy.

„Mechanizm dobrowolnej solidarności”, który został obecnie zawieszony, jest tymczasowym projektem forsowanym przez federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Przeforsowała go na szczeblu UE w czerwcu ubiegłego roku wraz ze swoim francuskim kolegą. 10 000 migrantów miało zostać przetransportowanych z głównych krajów docelowych, zwłaszcza z Włoch, do jak największej liczby krajów, które byłyby skłonne ich przyjąć, w tym 3 500 do Niemiec. Następnie, zgodnie z celem Faeser, ten pilotażowy projekt powinien przekształcić się w stałą dystrybucję w UE.

Po tym, jak tylko kilka państw w zauważalnym stopniu chciało uczestniczyć w projekcie pilotażowym, całkowita docelowa liczba została obniżona do 8000 migrantów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską do „Brussels Signal” do sierpnia 2023 r. w ramach mechanizmu rozdzielonych zostanie łącznie tylko około 2500 osób, głównie do Niemiec i Francji. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że Niemcy przyjęły do tej pory 1700 osób – czytamy.

Niemcy niezmiennie od 2012 roku są głównym miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl w Europie, a w tym roku złożono już ponad 200 000 wniosków o azyl” – przypomina „Welt”.

Opozycyjna chadecja uznała krok podjęty przez ministerstwo Nancy Faeser za dowód nieudanej polityki migracyjnej rządu federalnego. „Wstrzymując dobrowolne przyjmowanie migrantów z Włoch, które sama wynegocjowała, pani Faeser musi ostatecznie przyznać się do porażki” – powiedział agencji AFP rzecznik ds. polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej CDU/CSU Alexander Throm.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com