Łotwa solidarna z Estonią. Odwołuje swojego ambasadora w Moskwie. Wybrali symboliczną datę

Fot. Troy David Johnston/ flickr.com (CC BY-NC 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/)

Łotwa podjęła decyzję o odwołaniu swojego ambasadora w Moskwie. Poinformowano także, że do 24 lutego rosyjski ambasador ma opuścić kraj. To wyraz solidarności z Estonią – pisze szef łotewskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs napisał na Twitterze, że „w związku z trwającą brutalną rosyjską agresją na Ukrainę i w geście solidarności z Estonią, od 24 lutego Łotwa obniży rangę stosunków dyplomatycznych z Rosją”. Decyzja wejdzie zatem w życie w dniu rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Łotwa, Estonia i Litwa wydalają rosyjskich ambasadorów

W poniedziałek rosyjskie MSZ poinformowało, że Rosja podjęła decyzję o wydaleniu ambasadora Estonii. To odpowiedź na wcześniejszą decyzję estońskiego MSZ, które zażądało od Moskwy zredukowania liczby personelu swojej ambasady w Tallinie.

Resort spraw zagranicznych Rosji w oficjalnym oświadczeniu wydanym w poniedziałek oskarża rząd w Tallinie o „celowe niszczenie relacji” pomiędzy państwami. „Totalna rusofobia, kultywowanie wrogości wobec naszego kraju zostało podniesione przez Tallin do poziomu polityki państwa” – czytamy w piśmie zamieszczonym na stronie rosyjskiego resortu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa uważa, że „estoński reżim dostał to, na co zasłużył”.

Szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu powiedział, że w związku z poniedziałkową decyzją władz rosyjskich, Estonia postanowiła też wydalić rosyjskiego ambasadora. Ma on opuścić Estonię do 7 lutego.

Z kolei Litwa decyzję o wydaleniu rosyjskiego ambasadora podjęła jeszcze wiosną ubiegłego roku.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com