Marsz Niepodległości 2021. Wiceminister kultury: Największym zwolennikiem marszu jest Rafał Trzaskowski

Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Zdaniem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina „największym zwolennikiem” Marszu Niepodległości jest Rafał Trzaskowski. Według polityka prezydent Warszawy nagłośnił temat, w związku z czym wielu Polaków zjawi się na demonstracji z przekory.

W piątek 29 października Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał uchylenie decyzji wojewody o rejestracji Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski napisał w swoich mediach społecznościowych, że w mieście nie ma miejsca na „ekscesy narodowców”. Tym razem do sprawy odniósł się wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin: Największym zwolennikiem Marszu Niepodległości jest Rafał Trzaskowski

Sellin w rozmowie z Radiową Trójką przyznał, że nie utożsamia się ze środowiskiem organizującym marsz, jednak wielu Polaków „kupiło” go jako formę zademonstrowania swojego patriotyzmu. – Naprawdę do organizacji tzw. narodowych nie należy w całej Polsce, jak sadzę, sto tysięcy ludzi, a tylu ludzi chodzi w tym marszu i to całymi rodzinami, z dziećmi, z wózkami itd. – cytuje polityka „Polska Times„.

Zdaniem wiceministra „największym zwolennikiem tego marszu” jest natomiast prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. – On, uruchamiając akcję przeciwko temu marszowi – po pierwsze powoduje, że od trzech tygodni gadamy o tym marszu, nagłaśniając go; po drugie – właśnie ze względu na przekorę Polaków, jeżeli nie pozwalają, to tym bardziej idziemy – podejrzewam, że będzie wyjątkowo liczny – powiedział polityk.

Marsz Niepodległości 2021. Jest prawomocna decyzja sądu

W środę 27 października Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o rejestracji cyklicznego zgromadzenia Marsz Niepodległości. Sąd zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami, aby wydarzenie zostało uznane za cykliczne, musi odbywać się nieprzerwanie przez trzy kolejne lata. Ubiegłoroczny marsz był natomiast zgromadzeniem nielegalnym.

Radziwiłł odwołał się od decyzji sądu, nazywając ją „przepychankami prawno-słownymi”. Sąd Apelacyjny utrzymał jednak uchylenie decyzji wojewody o rejestracji wydarzenia. Decyzja jest prawomocna. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiedział jednak w środę, że demonstracja i tak się odbędzie. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com