Media: Kreml zabrania urzędnikom wyjazdu z kraju. FSB konfiskuje ich paszporty

Fot. Ilya Pitalev via AP / Unsplash

Rosyjscy urzędnicy oraz pracownicy państwowi coraz częściej zmuszani są do oddawania swoich paszportów Federalnej Służbie Bezpieczeństwa – wynika ze śledztwa prowadzonego przez niezależne media Current Time i Radio Liberty. Dzięki takiemu działaniu Kreml chce mieć pewność, że państwowi pracownicy nie uciekną z kraju.

Według niezależnych rosyjskich mediów ograniczanie zagranicznych wyjazdów pracownikom spółek państwowych oraz urzędnikom trwa od początku inwazji na Ukrainę w 2022 roku. To wtedy pojawiły się pierwsze zakazy, jednak teraz – w wyniku śledztwa prowadzonego przez Current Time i Radio Liberty – wyszło na jaw, że paszporty są konfiskowane pracownikom przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, a ci, którzy odmówią oddania dokumentu, zostają pozbawieni swojej posady. 

FSB konfiskuje paszporty rosyjskich urzędników

Jak donosi portal currenttime.tv część z pracowników państwowych spółek została poproszona o zdeponowanie paszportów. Wymagania w sprawie oddania dokumentów różnią się w zależności od wykonywanej pracy i stanowiska. W związku z tym jedni pracownicy muszą  przekazać dokument FSB, inni z kolei proszeni są o oddanie paszportu do specjalnego wydziału w miejscu pracy. Jeszcze inni dostają jedynie polecenie, aby nie wyjeżdżali za granicę, nawet pod pretekstem wakacji.v

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com