Media: Putin odwiedził ukraiński Mariupol. Zwiedzał Teatr Dramatyczny, gdzie Rosjanie dokonali masakry

Twitter

Władimir Putin przyleciał do Mariupola helikopterem z „wizytą roboczą” – informuje rosyjska agencja Interfax. Prezydent miał zapoznać się z pracami budowlanymi i renowacyjnymi, które Rosjanie przeprowadzają w okupowanym przez nich ukraińskim mieście. Podczas przejazdu ulicami Putin rozmawiał też z mieszkańcami.

W okupowanym Mariupolu Putin objechał kilka dzielnic miasta, robiąc przystanki i rozmawiając z mieszkańcami. W dzielnicy Newski, na zaproszenie jednej z rosyjskich rodzin, prezydent udał się do ich domu – informuje TASS. 

Prezydent Rosji miał zapoznać się także z pracami budowlanymi i renowacyjnymi, które Rosjanie przeprowadzają w mieście. 

W internecie pojawiły się filmy i zdjęcie rzekomo z wizyty, jednak takich materiałów nie ma na oficjalnych stronach Kremla czy rosyjskich ministerstw.

„W szczególności chodziło o budowę nowych osiedli mieszkaniowych, obiektów socjalnych i oświatowych, infrastruktury mieszkaniowej i usług komunalnych, placówek medycznych” – poinformował serwis prasowy Kremla, który cytuje Interfax.

Wśród przystanków Putina był m.in. Teatr Dramatyczny w Mariupolu. 16 marca 2022 r. Rosjanie zbombardowali budynek, gdy w środku chroniło się kilkaset osób. Na chodniku przed i za teatrem wymalowane zostało wtedy słowo „Dzieci” w języku rosyjskim. Chodziło o to, żeby Rosjanie nie zbombardowali schronu (jakim stał się wtedy budynek), w którym znajdowali się też najmłodsi mieszkańcy miasta. Zginąć mogło nawet 600 osób.

Władimir Putin odwiedził okupowany przez Rosjan Krym. Otworzył obiekty kulturalne  

W sobotę Władimir Putin odwiedził okupowany Krym, gdzie zwiedzał Szkołę Artystyczną i Centrum Dziecięce Korsun w Sewastopolu koło Tauryckiego Chersonezu. 

Razem z rosyjskim gubernatorem miasta Michałem Razwożajewem rosyjski prezydent wziął udział w otwarciu obiektów kulturalnych. Putinowi towarzyszył także metropolita pskowski Tichon.

18 marca przypadała 9. rocznica aneksji Krymu. W 2014 roku – dwa dni po przeprowadzeniu nielegalnego referendum – Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu.  

ONZ oskarża Rosjan o terroryzm na Ukrainie. Chodzi o Mariupol i Kramatorsk

Rosjanie dopuścili się na Ukrainie zbrodni wojennych i powinni za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności – takie wnioski znalazły się w opublikowanym z sobotę raporcie komisji dochodzeniowej Rady Praw Człowieka ONZ. Członkowie komisji przesłuchali 348 kobiet i 247 mężczyzn w 56 ukraińskich miejscowościach.

W raporcie jako zbrodnie wojenne wymieniono między innymi: ataki na cywilną infrastrukturę, zabójstwa, tortury, gwałty, przetrzymywanie cywilów w niewoli i deportację dzieci. Członkowie komisji, oprócz przesłuchania świadków, przeprowadzili oględziny zbiorowych grobów i miejsc kaźni, a także analizę fotografii z urządzeń mobilnych, sieci internetowej oraz zdjęć satelitarnych.

Rada Praw Człowieka za atak terrorystyczny armii rosyjskiej uznała zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem „Dzieci”. Drugim atakiem terrorystycznym był ostrzał dworca kolejowego w Kramatorsku.

Według danych ONZ, dotyczących tylko udokumentowanych przypadków, na terenie Ukrainy zginęło 8 tysięcy cywilów, a 13 tysięcy zostało rannych. Jednocześnie komisja dochodzeniowa Rady Praw Człowieka zaznaczyła, że jest to tylko część ofiar rosyjskiej agresji.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com