Miał być największy od 19 lat kryzys. Ambasady wydały oświadczenia. Erdogan „przyjął je z zadowoleniem

Fot. Francisco Seco / AP Photo

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan szykował się na największy od 19 lat kryzys w stosunkach z Zachodem po tym, jak polecił wydalić 10 ambasadorów z kraju. Nieoczekiwanie placówki dyplomatyczne złożyły oświadczenia w tej sprawie, które polityk „przyjął z zadowoleniem”.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan polecił uznanie ambasadorów 10 krajów za persona non grata. Powodem decyzji polityka był wspólny apel dyplomatów, którzy domagali się od władz Turcji „szybkiego i sprawiedliwego” rozwiązania sprawy przedsiębiorcy i obrońcy praw człowieka Osmana Kavali. Podpisali się pod nim ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Finlandii, Danii, NiemiecHolandii, Nowej Zelandii, Norwegii i Szwecji.

Turcja. Erdogan polecił wydalenie ambasadorów m.in. Niemiec, Francji i USA

Zgodnie z prawem międzynarodowym osoba, która została uznana za persona non grata, powinna zostać odwołana przez państwo wysyłające. Jeśli tak się nie stanie, państwo przyjmujące może wyznaczyć termin, w którym taka osoba powinna opuścić dany kraj.

Ambasady piszą oświadczenia

Jak podaje Reuters, to miał być największy od 19 lat kryzys między Turcją a Zachodem, jednak w poniedziałek ambasady powyższych krajów niemal jednocześnie wydały oświadczenia w tej sprawie. Stało się to w momencie, kiedy Erdogan wchodził na spotkanie gabinetu ws. wydalenia ambasadorów.

„Stany Zjednoczone zauważają, że przestrzegają artykułu 41 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych” – napisała amerykańska ambasada na Twitterze. Podobne oświadczenia wydało pozostałe dziewięć ambasad. Agencja Reutera informuje, że prezydent Turcji przyjął je „z zadowoleniem”.

W poniedziałek wieczorem Erdogan wycofał się z planów wyrzucenia ambasadorów.

Osman Kavala to założyciel wielu organizacji kulturalnych i obywatelskich w kraju, którego Erdogan nazywa „czerwonym Sorosem Turcji”. Od czterech lat przebywa w więzieniu bez wyroku skazującego. Postawiono mu zarzuty szpiegostwa, niejasnych powiązań finansowych oraz udziału w antyrządowym spisku.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com