Minister obrony Danii ostrzega NATO. „Rosja przetestuje artykuł 5. traktatu. Są powody do niepokoju”

Fot. REUTERS/Tom Little

Nowe dane wywiadowcze wskazują na potencjalne zagrożenie NATO ze strony Władimira Putina. Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen przekazał, że jest to element w ocenie sytuacji, którego nie było w 2023 roku. – Są powody do autentycznego niepokoju – ocenił polityk i wymienił zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Minister obrony Danii udzielił wywiadu dziennikowi „Jyllands-Posten”. Troels Lund Poulsen zwrócił uwagę, że Rosja znacznie zwiększyła możliwości produkcji sprzętu wojskowego. – Niewykluczone, że w ciągu 3-5 lat przetestuje artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – red.) i solidarność NATO – stwierdził polityk. Artykuł ten mówi o tym, że zbrojna napaść na jednego lub więcej członków sojuszu „w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym”. Pomoc taka obejmuje „użycie siły zbrojnej”.

Dania. Minister obrony ostrzegł NATO. „Rosja potencjalnie ma taką wolę. Są powody do niepokoju”

Minister przekazał, że nowym elementem w ocenie sytuacji są dane wywiadowcze wskazujące na potencjalne zagrożenie ze strony Rosji. Ocena NATO z 2023 roku miała ich nie zawierać. – To nowa wiedza, która teraz wysuwa się na pierwszy plan – powiedział Troels Lund Poulsen. W związku z tym pojawiły się plany dotyczące przyśpieszenia inwestycji wojskowych. Polityk zwrócił uwagę, że inne państwa NATO miały w ostatnich tygodniach podobne obawy. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki powinien przygotować się na atak Rosji w ciągu 5-8 lat.

Troels Lund Poulsen uspokoił w wywiadzie, że Dania nie jest bezpośrednio zagrożona, ale NATO może doświadczyć hybrydowych ataków Rosji. Celem takiego działania miałaby być destabilizacja sytuacji w jednym z krajów należących do organizacji. – Rosja potencjalnie ma taką wolę. Może także być w stanie uzyskać potencjał militarny, wcześniej niż zakładano. Są powody do autentycznego niepokoju – ocenił minister. 

Polska i Dania współpracują w zakresie obrony. „W tak krytycznej chwili, musimy trzymać się razem”

Władysław Kosiniak Kamysz i Troels Lund Poulsen podpisali 1 lutego porozumienie o współpracy między resortami obrony. Jak przekazywał wtedy PAP, politycy omówili wspólne działania w kwestii bezpieczeństwa w akwenie Morza Bałtyckiego, ochronę infrastruktury krytycznej, Baltic Pipe, oraz pomoc dla Ukrainy. – Możemy usprawnić naszą współpracę, wzmocnić ją w wielu kwestiach obronnych. Myślę również, że mamy najlepsze możliwości, by takie działania podejmować w przyszłości. W tak krytycznej chwili w Europie musimy trzymać się razem – powiedział minister obrony Danii.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com