MSZ Ukrainy odradza wyjazdy na południe Serbii w związku z napiętą sytuacją na granicy z Kosowem

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odradza podróże na południe Serbii. Resort wydał rekomendacje dla obywateli związane z niedzielnymi protestami na granicy z Kosowem i ryzykiem zaostrzenia się konfliktu.

„Zdecydowanie zalecamy, aby obywatele Ukrainy powstrzymali się od odwiedzania południowych regionów Serbii i unikali zatłoczonych miejsc” – powiedział Ołeh Nikolenko, rzecznik MSZ Ukrainy. „Monitorujemy sytuację na południu Serbii. Strony powinny powstrzymać się od działań, które mogłyby sprowokować przemoc” – dodał rzecznik, cytowany przez „Europejską Prawdę”.

Ambasada Ukrainy w Serbii uruchomiła specjalną całodobową linię telefoniczną, pod którą można dzwonić w razie sytuacji awaryjnej.

Protesty na granicy Serbii i Kosowa

„Europejska Prawda” podaje, że na północy Kosowa miejscowi Serbowie budują barykady, protestując przeciwko decyzji Prisztiny o ponownej rejestracji pojazdów i dowodów tożsamości. Z tego powodu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaleca Ukraińcom korzystanie z innych przejść granicznych.

W niedzielę Serbowie zablokowali drogi dojazdowe do dwóch przejść na granicy Kosowa z Serbią – Jarinje i Bernjak. Według lokalnej policji protestujący wznosili barykady i oddawali strzały w kierunku sił porządkowych. Nikt nie został ranny. Był to protest przeciw planom Kosowa, które ogłosiło, że Serbowie będą mieć 60-dniowy okres przejściowy, począwszy od 1 sierpnia, na zdobycie kosowskich tablic rejestracyjnych.

Również od poniedziałku miały zacząć obowiązywać przepisy dotyczące dodatkowego dokumentu, który powinni mieć obywatele Serbii wjeżdżający do Kosowa. Takie prawo obowiązuje obywateli Kosowa, którzy chcą wjechać do Serbii.

Rząd w Prisztinie zmienił decyzje po konsultacjach z ambasadorem USA 

Rząd w Prisztinie po niedzielnych protestach i konsultacjach z ambasadorem USA w Kosowie Jeffriem Hovenierem zmienił decyzję i odroczył wprowadzenie kontrowersyjnych dla Serbów przepisów o miesiąc. To właśnie ambasador USA prosił władze Kosowa o przesunięcie wejścia w życie nowego prawa. Z kolei szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał na Twitterze, że „z zadowoleniem przyjął decyzję Kosowa”. „Otwarte kwestie powinny być rozwiązywane poprzez dialog wspierany przez UE i koncentrować się na kompleksowej normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią” – ocenił.

Serbia aktywnie angażuje się w konflikt, wspierając kosowskich Serbów. Prezydent kraju Aleksander Vucić sugeruje nawet możliwe militarne rozwiązanie konfliktu. Według niego, jeśli Prisztina „odważy się prześladować Serbów, źle traktować Serbów, zabijać Serbów, Serbia wygra”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com