„Nie ma narodu, który mógłby powstrzymać taką wojnę tylko własnymi siłami. Potrzebujemy udziału światowych przywódców”: Zelensky z Charkowa zaapelował do całego świata

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski z Charkowa wezwał światowych przywódców do połączenia wysiłków w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji i pomocy Ukrainie w zakresie obrony powietrznej. Apel został nagrany na tle zdewastowanego miasta, które codziennie cierpi z powodu ciągłych ataków. Zelensky podkreślił znaczenie udziału przywódców w globalnym szczycie pokojowym zaplanowanym na 15-16 czerwca w Szwajcarii.

„Jestem teraz w Charkowie. To miasto we wschodniej Ukrainie, niestety bardzo blisko granicy z Rosją. Co to oznacza dla Charkowa? Trzeci rok ciągłego terroru. Ponad milion mieszkańców tego miasta. Każdej nocy, każdego dnia rosyjska armia ostrzeliwuje miasto. Przede wszystkim rakietami S-300. Są to pociski obrony powietrznej, których Rosja używa do terroru na ziemi. W Charkowie nie ma obecnie ani jednej dzielnicy miasta lub ulicy, która nie ucierpiałaby z powodu tego ciągłego nękania. Teraz Rosja dodała kierowane ataki bombowe z powietrza.

Rosyjskie lotnictwo zbliża się do granicy naszego kraju i zrzuca te bomby bezpośrednio na miasto. To broń masowego rażenia. Każdy mieszkaniec dowolnego miasta na świecie – od Sao Paulo po Harbin – postrzega to w ten sam sposób – jako terror. Podobnie jak podobne rosyjskie ataki na setki innych naszych miast i wsi. Niektóre z nich, w których kiedyś tętniło życie, są teraz spalone na popiół, bez jednego mieszkańca. Wypalona pustka jest najstraszniejszym skutkiem wojny. Wojny, której my na Ukrainie nie chcieliśmy. Której nie sprowokowaliśmy. W której Ukraina broni się przed rosyjską próbą przejęcia naszych zasobów i terytoriów oraz zniszczenia naszej tożsamości narodowej. I świat to widzi” – powiedział Zelensky.

Według prezydenta, właśnie dlatego potrzebny jest globalny szczyt pokojowy z udziałem przywódców, których Rosja nie może oszukać.

„Szczyt, który pokaże, kto na świecie naprawdę chce zakończyć wojnę, a nie tylko ogłosić zawieszenie broni, które zostanie nieuchronnie naruszone przez rosyjskie rakiety i artylerię, jak to miało miejsce dziesiątki razy wcześniej” – powiedział Zelenskyy.

Ukraina wraz ze Szwajcarią przygotowuje szczyt pokojowy na 15 czerwca. Ponad osiemdziesiąt krajów potwierdziło swój udział.

„Dziękuję wszystkim, którzy naprawdę pomagają przybliżyć ten pokój. Apeluję do światowych przywódców, którzy do tej pory są na uboczu globalnych wysiłków na rzecz przygotowania szczytu pokojowego. Do prezydenta Bidena, przywódcy Stanów Zjednoczonych. Do prezydenta Xi, przywódcy Chin. Nie chcemy, aby Karta Narodów Zjednoczonych spłonęła – spłonęła tak, jak te książki. I mam nadzieję, że wy też tego nie chcecie. Proszę, pokaż swoje przywództwo w zaprowadzaniu pokoju – naprawdę pokoju, a nie przerwy między ciosami. Wysiłek światowej większości jest najlepszą gwarancją spełnienia. Prosimy o wsparcie Szczytu Pokoju poprzez osobiste przywództwo i uczestnictwo. Zaprowadzenie pokoju będzie przyjemnością dla nas wszystkich” – dodał Zelensky.

Przypominamy, że 25 maja Rosja uderzyła w hipermarket budowlany w Charkowie. Volodymyr Zelenskyy przybył na miejsce zdarzenia i stamtąd zwrócił się do światowych przywódców, w szczególności do prezydenta USA Joe Bidena i chińskiego przywódcy Xi Jinpinga. Celem przemówienia jest wezwanie do udziału w Globalnym Szczycie Pokoju w celu powstrzymania rosyjskiego terroru.

Globalny Szczyt Pokoju odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii. Zelensky wyjaśnił, że Federacja Rosyjska nie zostanie zaproszona, aby uniknąć zakłócenia procesu z jej strony. Podkreślił, że inicjatywa szczytu pokojowego nie powinna zostać przekazana Rosji. Do 15 maja swój udział w szczycie potwierdziło 50 ze 160 zaproszonych krajów. Chiny nie podjęły jeszcze decyzji.

Szwajcaria będzie gospodarzem pierwszego szczytu pokojowego w czerwcu, który zgromadzi przywódców wielu krajów. Biały Dom skomentował możliwy udział prezydenta USA Joe Bidena. Rzecznik Białego Domu Jake Sullivan powiedział, że nie może jeszcze potwierdzić udziału Bidena w szczycie, ale podkreślił, że USA były zaangażowane w przygotowania do tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com