Nie żyje Aleksiej Nawalny. Zamordowany przez reżim Putina opozycjonista ostatnie lata spędził w kolonii karnej

Lider opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej – poinformował rosyjski niezależny portal Meduza za Departamentem Więziennictwa Rosji.

W styczniu minęły trzy lata odkąd Nawalny został aresztowany i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Władze wszczęły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Niedawno jego współpracowniczka Kira Jarmysz poinformowała że Nawalny ponownie trafił do karceru za to, że „nieprawidłowo się przedstawił”.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym dziennikarze w rozmowie z rzecznikiem prasowym prezydenta Rosji Dmitrijem Pieskowem, tuż po otrzymaniu informacji o śmierci opozycjonisty, próbują ją potwierdzić.

Dziennikarze pytają na nagraniu Pieskowa o przyczynę śmierci opozycjonisty, ponieważ w przestrzeni medialnej pojawiły się pogłoski o „zakrzepie krwi”. Rzecznik Putina nie potwierdził tej informacji.

Aleksandr Nawalny urodził się 4 czerwca 1976 roku w Butynie, miejscowości położonej w obwodzie moskiewskim w Rosji. Ukończył studia prawnicze na Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów w Moskwie, a następnie ekonomię na Uniwersytecie Finansowym przy Rządzie Federacji Rosyjskiej.

Nawalny zyskał rozgłos jako bloger i aktywista, publikując materiały na temat korupcji w rosyjskich korporacjach państwowych i wśród wysokich rangą urzędników. Założył Fundację Walki z Korupcją (FBK), która prowadziła dochodzenia i publikowała raporty na temat korupcji w Rosji.

W 2013 roku Nawalny wziął udział w wyborach na mera Moskwy, zdobywając znaczące poparcie i zajmując drugie miejsce. Był wielokrotnie aresztowany i skazany za różne zarzuty motywowane politycznie jak defraudacja i naruszenie zasad protestu.

W sierpniu 2020 roku Nawalny został poważnie zatruty substancją z grupy Nowiczok i musiał być hospitalizowany, początkowo w Rosji, a następnie w Niemczech, gdzie przeszedł leczenie. Po powrocie do Rosji w styczniu 2021 roku został natychmiast aresztowany. Następnie skazano go na kilka lat kolonii karnej.

Źródło: niezalezna.pl,

Foto: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com