Przewodniczący Rady Europejskiej: „Wyłączną odpowiedzialnością za śmierć Nawalnego obarczamy Kreml”

kremlin.ru, - kremlin.ru, CC BY 4.0 , - Wikimedia Commons

UE obarcza rosyjski reżim wyłączną odpowiedzialnością za śmierć lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Aleksiej Nawalny walczył o wartości takie jak wolność i demokracja. Dla swoich ideałów poniósł najwyższą ofiarę” – napisał Michel.

Departament więziennictwa Rosji powiadomił, że Nawalny, uważany za najważniejszego oponenta Władimira Putina, zmarł w łagrze.

UE obarcza rosyjski reżim wyłączną odpowiedzialnością za tę tragiczną śmierć. Składam najszczersze kondolencje jego rodzinie. I tym, którzy walczą o demokrację na całym świecie w najcięższych warunkach. Bojownicy umierają. Ale walka o wolność nigdy się nie kończy

– podkreślił przewodniczący Michel.

Media niezależne przekazują informację o śmierci Nawalnego, powołując się na Zarząd Departamentu Więziennictwa w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym w Rosji. Na jego terenie znajduje się kolonia karna, w której w ostatnim czasie przebywał Nawalny.

16 lutego skazany Nawalny A.A. po spacerze poczuł się źle i niemal natychmiast stracił przytomność. Niezwłocznie przybyli na miejsce pracownicy medyczni zakładu karnego, wezwano pogotowie ratunkowe” – powiadomiono w komunikacie, dodając, że pomimo reanimacji Nawalny zmarł.

Z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola napisała na X, że „Rosja odebrała Nawalnemu wolność i życie, ale nie godność”.

„Świat stracił bojownika, którego odwaga będzie odbijać się echem przez następne pokolenia. Jestem przerażona śmiercią laureata Nagrody Sacharowa, Aleksieja Nawalnego”

– wyznała Metsola.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com