Niemcy mają nowego kanclerza. Olaf Scholz następcą Angeli Merkel

Markus Schreiber / AP

Posłowie Bundestagu wybrali Olafa Scholza na kanclerza. Polityk SPD potrzebował 369 głosów, przy czym wraz z partnerami koalicyjnymi z FDP i Zielonych mógł liczyć na wsparcie 417 posłów. Olaf Scholz zapowiedział, że już w nadchodzącą niedzielę odwiedzi Warszawę.

W głosowaniu, które domknęło etap 16-letnich rządów Angeli Merkel, Olaf Scholz otrzymał 395 z 707 głosów. 303 posłów wyraziło głos sprzeciwu. Po przyjęciu z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera aktu mianowania, w południe socjaldemokrata zostanie zaprzysiężony na kanclerza. Następnie uda się do Kancelarii Federalnej, gdzie czekająca na niego Angela Merkel przekaże mu władzę. Wraz z nim pracę rozpocznie 16 ministrów.

Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach.

Kim jest Olaf Scholz? Nowy kanclerz Niemiec był zastępcą Merkel

63-letni Olaf Scholz jest z wykształcenia prawnikiem. Swoją polityczną karierę rozpoczął w 1975 roku, wstępując do młodzieżówki SPD. Później kierował jej lokalnymi strukturami w Hamburgu. Od 2011 do 2018 pełnił funkcję burmistrza tego miasta. W ostatnim rządzie Angeli Merkel był ministrem finansów i jej formalnym zastępcą.

Kanclerz-elekt poinformował, że najpierw złoży wizyty w Paryżu i Brukseli. Następnie Olaf Scholz wybierze się do Warszawy, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiego rządu. Towarzyszyć mu będzie szefowa niemieckiej dyplomacji, Annalena Baerbock.

Szef niemieckiego rządu miałby pojawić się w Warszawie w niedzielę. Zanim podjęto decyzję o przylocie nowego kanclerza, zastanawiano się, czy Polska powinna być celem podróży, podobno wahano się ze względu na nieprzychylne gesty ze strony polskich rządzących. Aby nie zaogniać sytuacji, Scholz zdecydował, że pojawi się w Warszawie.

Wczoraj partie SPD, FDP i Zieloni podpisały umowę koalicyjną, w której kilkakrotnie podkreślają konieczność utrzymania dobrych relacji z Polską.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com