Niemcy nie wyślą pocisków Taurus na Ukrainę. Bundestag się nie zgodził

tvjoern - pixabay.com

Bundestag nie zgodził się na dostarczenie Ukrainie rakiet manewrujących Taurus. Wniosek został złożony przez opozycyjną frakcję CDU/CSU. Za głosowało 182 posłów, 480 było przeciw.

Lider frakcji Friedrich Merz wezwał wcześniej posłów rządowej koalicji SPD, Zielonych i FDP do poparcia wniosku CDU/CSU.

„Ukraina nadal nie otrzymuje wszystkich materiałów, których pilnie potrzebuje, aby skutecznie odeprzeć rosyjską wojnę agresji”

– powiedział Merz cytowany przez portal tagesschau.

Za wnioskiem opozycji głosowała szefowa FDP Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, co podkreśliło podziały w koalicji kanclerza Olafa Scholza.

W kolejnym wniosku, złożonym do debaty przez SPD, Zielonych i FDP, wzywa się do dostarczenia dodatkowych potrzebnych systemów broni dalekiego zasięgu. Pociski manewrujące Taurus nie zostały w nim wymienione.

Za tym wnioskiem głosowało 382 deputowanych, 284 odrzuciło go, a 2 wstrzymało się od głosu.

Partie koalicji rządzącej różnią się poglądami co do tego, czy sformułowanie dopuszcza także dostawę rakiet Taurus. O ile politycy Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i ekolodzy Zielonych twierdzą, że tak, centrolewicowa Partia Socjaldemokratyczna (SPD) odrzuca tę interpretację.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com