Orzeczenie w Hadze w sprawie katastrofy MH17

Pełne wykonanie decyzji sądu w sprawie MH17 będzie możliwe dopiero po zwycięstwie Ukrainy nad Rosją

Samolot malezyjskich linii lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 roku. Zginęło wówczas wszystkich 298 osób na pokładzie.

8 lat zajęło sądowi w Hadze wydanie orzeczenia w sprawie MH17, w którym ustalono, że Rosja jest państwem terrorystycznym, a katastrofą jest jej zbrodnicze pismo. Sąd orzekł, że samolot został zestrzelony rakietą Buk, wystrzeloną z Perwomajskiego, terytorium kontrolowanego przez separatystów z Rosji. Za winnego ataku uznano m.in. funkcjonariusza FSB Striełkowa-Girkina. Wraz z Serhijem Dubińskim i Leonidem Charczenką zostali skazani na dożywocie.

Sąd miał świadomość, że okrucieństwa Putina i jemu podobnych oraz decyzja w sprawie zestrzelenia samolotu MH17 była ważna nie tylko dla rodzin ofiar rosyjskiego terroru, ale także stanowiła ważny precedens prawny dla dalszych postępowanie przeciwko wszystkim rosyjskim zbrodniarzom wojennym, w tym prezydentowi Putinowi. Pomimo faktu, że był to poważny krok w kierunku sprawiedliwości, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby postawić wszystkich sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Głównym problemem pozostaje to, że ani państwo terrorystyczne, ani jego już skazani zbrodniarze wojenni nie są gotowi do skruchy i odbycia swoich wyroków. Wręcz przeciwnie: wciąż popełniają nowe przestępstwa – morderstwa, tortury, niszczenie infrastruktury. Dopiero zwycięstwo Ukrainy nad Rosją i wypchnięcie jej poza granice cywilizowanego świata pozwoli na pełne wykonanie wyroku sądu.

EUPoliticalReport.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com