Papież Franciszek w Kanadzie błaga „o przebaczenie za zło”. „Katastrofalny błąd”

Nathan Denette / AP / AP

Papież prosił o wybaczenie rdzennych mieszkańców Kanady za ogromne krzywdy, jakich doznali ze strony ludzi Kościoła podczas realizacji rządowego programu przymusowej asymilacji. Franciszek podczas pielgrzymki pokutnej w tym kraju spotkał się z przedstawicielami społeczności w Maskwacis koło Edmonton.

Franciszka przywitał wódz Wilton Littlechild, jeden z uczniów szkół rezydencjalnych, gdzie dzieci, siłą odebrane rodzicom, były prześladowane i wykorzystywane. Papież powiedział po hiszpańsku, że cały czas myśli o tragediach, do których doszło.

Papież Franciszek w Kanadzie: Proszę o przebaczenie

– Ubolewam. Proszę o przebaczenie, w szczególności za sposób, w jaki wielu członków Kościoła i wspólnot zakonnych współpracowało, także poprzez obojętność, przy projektach przymusowej asymilacji i niszczenia kultury – stwierdził. Jak czytamy w depeszy agencji Reutera, papież powiedział, że pokornie błaga „o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan wobec rdzennej ludności”. 

Franciszek określił asymilację kulturową jako „katastrofalny błąd” i nazwał „godnym ubolewania złem”. 

W spotkaniu, którego częścią były odwiedziny na cmentarzu uczniów szkół rezydencjalnych, wzięli udział premier Kanady Justin Trudeau i gubernator generalna Mary Simon. Po powrocie do Edmonton Franciszek odwiedzi katolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który był pierwszą parafią Metysów i Inuitów.

Pielgrzymka Franciszka do Kanady

W niedzielę rozpoczęła się wizyta papieża w Kanadzie. Przed wylotem Franciszek przypomniał, że przedstawiciele Kościoła przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej państwa, która pociągnęła za sobą ogromne cierpienia rodzimej ludności Ameryki Północnej. – Mam zamiar wyruszyć na pielgrzymkę pokutną, która – mam nadzieję – z łaską Bożą przyczyni się do rozpoczętego już procesu uzdrowienia i pojednania – zaznaczył.

Rząd kanadyjski przyznał, że w finansowanych przez państwo szkołach chrześcijańskich, które działały od XIX wieku do lat 70. XX wieku, stosowano przemoc psychiczną i fizyczną. Około 150 tys. rdzennych dzieci zostało zabranych ze swoich rodzinnych domów i zmuszonych do uczęszczania do tych placówek. Miało to na celu odizolować je od wpływu ich ojczystej kultury i języka, a także zasymilować z chrześcijańskim społeczeństwem Kanady.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com