Politycy od Orbana apelują do KE ws. Polski. „Oburzające podwójne standardy”

Fot. REUTERS/Marton Monus

Europosłowie rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP zwrócili się do Komisji Europejskiej z pytaniami ws. zatrzymania Kamińskiego i Wąsika. Ich zdaniem w Polsce dochodzi do „deptania praworządności” w Polsce przez rząd Donalda Tuska. Brak reakcji ze strony KE postrzegają jako „oburzające podwójne standardy”.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer został zapytany podczas konferencji prasowej 10 stycznia o kwestię zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. – Nie będziemy się wypowiadać na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich UE – powiedział. –  W tym przypadku też się nie wypowiemy – dodał.

Na brak reakcji ze strony KE zareagowali europosłowie rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP, którzy zwrócili się do Komisji Europejskiej ze specjalnym pismem. W swoim oświadczeniu sugerują, że gdyby do takiej sytuacji doszło w Budapeszcie za rządów Viktora Orbana, to Viera Jourova komisarz UE ds. wartości i przejrzystości „podjęłaby natychmiastowe działania”. Tymczasem są zdania, że w Polsce dochodzi do „deptania praworządności przez rząd Donalda Tuska”.

Według nich stanowisko KE jest „oburzającym podwójnym standardem”. W swoim piśmie, które cytuje PAP, zaznaczają, że w ostatnich latach Komisja wielokrotnie krytykowała Węgry w kwestii praworządności i wolności prasy.

Europosłowie pytają również, w jaki sposób Komisja Europejska zamierza zapewnić poszanowanie praworządności. „Czy będzie ono mierzone tą samą miarą dla wszystkich państw członkowskich, niezależnie od ich rządów i stanowisk politycznych?” – zastanawiają się węgierscy politycy.

Jeszcze w środę rzecznik Komisji wypowiedział się o kwestii praworządności. – Co roku publikujemy sprawozdanie na ten temat. Tam jest przedstawiana analiza. Czasami mamy pewne wątpliwości co do procesów w pewnych państwach członkowskich. Nie odnosimy się jednak do żadnych konkretnych, jednostkowych przypadków – dodał Eric Mamer.

Eurodeputowani Fideszu od 2021 roku nie należą do żadnej z grup politycznych PE. Wcześniej zasiadali we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL), jednak odeszli z niej, uprzedzając prawdopodobne wykluczenie.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Politycy Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali w grudniu skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za działania operacyjne w związku z tak zwaną aferą gruntową. Obaj kwestionowali orzeczenie, powołując się na wydane w 2015 roku prezydenckie ułaskawienie. Zostali zatrzymani we wtorek wieczorem podczas pobytu w Pałacu Prezydenckim i po krótkim pobycie w areszcie trafili do zakładów karnych. W czwartek prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec obu polityków PiS.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com