Ważna informacja dla Ukrainy. Premierka Danii wskazała kluczową datę w sprawie F-16

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Dania ma przekazać Ukrainie 19 myśliwców F-16. Mette Fredriksen, szefowa duńskiego rządu, w poniedziałek (13 maja) poinformowała, kiedy pierwsze maszyny trafią do Kijowa.

F-16 to obecnie najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Teraz maszyny mają trafić także na wyposażenie ukraińskiej armii, do czego zobowiązały się zachodnie państwa. Pierwszy krok w tym kierunku najprawdopodobniej wykona Dania.  

Premierka Danii potwierdza: F-16 niedługo trafią na Ukrainę

RCB-Ukraine poinformowało, że premierka Danii wskazała konkretny termin przekazania myśliwców F-16 dla Ukrainy. „F-16 z Danii będą w najbliższym miesiącu latać nad Ukrainą” – wskazano. Kilka tygodni wcześniej duński ambasador w Ukrainie Ole Egberg Mikkelsen zapewniał, że jest w tej sprawie optymistą. – Jestem pewien, że myśliwce wkrótce przybędą i mam nadzieję, że będą niedługo operacyjne – powiedział w wywiadzie dla tego samego serwisu. 

F-16 dla Ukrainy. Trwają szkolenia dla pilotów. „Skomplikowany proces”

W 2023 roku państwa zachodnie pod przewodnictwem Danii i Holandii utworzyły koalicję lotniczą, której celem jest przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Łącznie ma to być 45 maszyn. W międzyczasie rozpoczęły się szkolenia dla pilotów.

RCB-Ukraine podaje, że pierwsi z nich ukończyli już podstawowy program szkoleniowy w Wielkiej Brytanii i przeszli do następnego etapu w Danii. W rozmowie z serwisem Ole Egberg Mikkelsen tłumaczył, dlaczego procedura przekazania myśliwców trwa tak długo. – Jest to skomplikowany proces, ponieważ nie dotyczy tylko samolotów. Poza nimi jest jeszcze cały system wsparcia, konserwacji i załóg naziemnych, które dbają o to, aby maszyny były sprawne. To jest ogromne zadanie – mówił dyplomata.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com