Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, ale też ludzi. Szczerski o celowym działaniu putinowców

Rosja mści się na ukraińskich cywilach i stara się uczynić duże połacie Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania – powiedział we wtorek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szczerski wziął udział w debacie Rady na temat sytuacji humanitarnej cywili na Ukrainie. W swoim wystąpieniu podkreślił celowość systematycznej kampanii rosyjskich ataków na cele cywilne, twierdząc, że jest to wynik świadomie prowadzonej polityki.

Mając świadomość, jak wysoką cenę płacą rosyjscy wojskowi życiem ludzkim za wszelkie zdobycze na froncie, Moskwa pragnie zemścić się na ludności cywilnej Ukrainy. Działając w ten sposób, Rosja stara się zrujnować ukraińską gospodarkę i społeczeństwo, czyniąc duże obszary Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania, także poprzez ekstensywne minowanie

– mówił dyplomata. Dodał, że Rosja łączy tę politykę z represjami wewnątrz kraju oraz prześladowaniem Ukraińców na terytoriach okupowanych, skazując kolejne pokolenia Rosjan na zapłatę „rachunku za wojnę”.

Szczerski poparł także ideę czerwcowego szczytu pokojowego, organizowanego przez Szwajcarię oraz plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Ukraina stała się ofiarą rosyjskiej agresji i to Ukrainy powinno się słuchać, jeśli chodzi o sposoby na jakiekolwiek przyszłe układy pokojowe” – zaznaczył.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Foto: Poland in the UN – Twitter.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com