Powódź w Rosji. W Orsku wprowadzono stan nadzwyczajny. Trwa ewakuacja ludzi i zwierząt

Fot. REUTERS/Russian Emergencies Ministry/X/NEXTA

Mieszkańcy rosyjskiego miasta Orsk od kilku dni mierzą się z ogromną powodzią, do której doszło po przerwaniu tamy iriklińskiej elektrowni wodnej. W sieci pojawiło się nagranie z akcji ratunkowej 40 psów. Zwierzęta były transportowane łodziami. Rozpoczęła się też masowa ewakuacja mieszkańców.

Do nagłego przerwania tamy doszło 5 kwietnia. Do tej pory woda zalała ponad 2,5 tysiąca domów w ponad 100 miejscowościach w rejonie Orska w obwodzie orenburskim. Służby ratownicze ewakuowały już ponad 4 tysiące osób, w tym około 1 tys. dzieci.

Rosja. Woda przerwała tamę w Orsku. Wielka akcja ratunkowa trwa

Od kilku dni, w związku z roztopami, w rejonie Orska w obwodzie orenburskim systematycznie podnosił się poziom lokalnych rzek. Naporu wody – mimo awaryjnych zrzutów – nie wytrzymała tama iriklińskiej elektrowni wodnej. Tama w rejonie Orska ma już ponad 80 lat. Według rosyjskich służb ratowniczych, w rejonie zagrożenia powodziowego znajduje się obecnie 4258 domów i ponad 10 tysięcy osób.

„Sytuacja w Orsku w Rosji stała się tragiczna, ponieważ po mieście można poruszać się wyłącznie łodzią, co uwięziło mieszkańców w ich mieszkaniach” – przekazała Nexta w serwisie X.W sieci pojawiły się też nagrania z akcji ratunkowej 40 psów rasy husky w strefie powodziowej w obwodzie orenburskim. Zwierzęta miały pochodzić z jednej z tamtejszych hodowli. Nie przekazano, gdzie zostały przetransportowane.

Jak przekazała agencja Interfax, w mieście Kurgan 7 kwietnia rozpoczęła się też ewakuacja mieszkańców. Wejście do tamtejszej dzielnicy Woronowka ma zostać zasypane, aby umocnić przerwaną tamę. Władze miasta apelowały również do mieszkańców, którzy posiadają łodzie, o przygotowanie ich w dniu ewakuacji.

Powódź w Rosji. Władze mają plan działania

Władze obwodu orenburskiego po zapoznaniu się z prognozami meteorologów twierdzą, że szczyt powodzi może nadejść 8 kwietnia. Sytuacja powinna się natomiast ustabilizować po 20 kwietnia – przekazała agencja informacyjna Interfax.

Gubernator obwodu orenburskiego Denis Pasler podczas posiedzenia rządowej komisji ds. zapobiegania i eliminacji sytuacji kryzysowych w Orsku poinformował o najbliższych planowanych działaniach. – Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach możliwe będzie dalsze zmniejszanie objętości zrzutu ze zbiornika elektrowni. Pracujemy przez całą dobę, aby zachować zasoby energetyczne. Musimy ustabilizować sytuację, a następnie rozpocząć odbudowę uszkodzonej infrastruktury. Wszystkie siły są zmobilizowane – powiedział Pasler, cytowany przez Interfax.

– Znając prognozę wysokiej sumy wiosennej, przygotowaliśmy zbiornik iriklińskiej elektrowni wodnej. Przed powodzią poziom wody był poniżej stabilnego poziomu. Teraz, aby zmniejszyć napełnienie zbiornika, stopniowo zwiększaliśmy natężenie przepływu – z 90 metrów sześciennych na sekundę do ponad 2000. Gdy tylko dopływ zmniejszył się, zrzut został zredukowany do 1680 metrów sześciennych na sekundę. Spadek zrzutu będzie kontynuowany, ale nie tak gwałtowny jak dziś – mówił zastępca szefa Federalnej Agencji Zasobów Wodnych Vadim Nikanorov.

Jak podała agencja Interfax, od 4 kwietnia w obwodzie orenburskim obowiązuje stan wyjątkowy ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową. W niedzielę komisja rządowa postanowiła zaklasyfikować powódź w regionie Orenburga jako federalny stan wyjątkowy.

Kanał informacyjny Mash poinformował, że w obwodzie wprowadzono tzw. stan nadzwyczajny. Zostaje o wprowadzony, gdy „liczba zabitych i (lub) rannych przekracza 500 osób lub wielkość szkód przekracza 1,2 miliarda rubli” – podaje Mash w publikacji w serwisie Telegram.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com